• Tisková zpráva: Rozsudek Krajského soudu o zrušení Vestecké spojky

• Tisková zpráva starosty Křeslic Antonína Zápotockého a místostarosty Tomáš Nováka

Vážení občané, v příloze Vám posíláme tiskovou zprávu s informací o rozsudku Krajského soudu o zrušení Vestecké spojky v tzv. trase JVK. Je to velký dílčí úspěch v dvacetiletém boji proti zástupcům na magistrátě, Středočeském kraji a většině volených zástupců v ohrožených obcích.

Bohužel zůstává křižovatka na D1 se skoupenými plochami kolem ní a když se křižovatka s obchodními areály postaví, tak se problém JVK vrátí. Směrem k Vestci bude snaha propojit křižovatku s hotovým úsekem JVK a směrem na východ s překladištěm Metrans.

Dokud se koridor JVK nezastaví na obě strany od D1 obytnou zástavbou, tak je nebezpečí vzniku kapacitní komunikace naším územím státe vážné. Apelujte na své místní volené zástupce ve Vašich obcích, ať požadují na pražském magistrátu a Středočeském kraji zrušení křižovatky Exit 4 a prosazení obytné zástavby v koridoru JVK. Pak teprve můžeme říci, že jsme boj vyhráli.

S pozdravem za MČ Praha - Křeslice Antonín Zápotocký, starosta a Tomáš Novák, místostarosta

Níže publikovaná tisková zpráva ke stažení > ZDE 


• Soud zrušil možnost stavby Vestecké dálniční spojky tzv. JVK - úspěch žaloby MČ Křeslice a šesti dotčených osob | Praha - Křeslice, 5. březen 2013

Městská část Praha - Křeslice a šest dotčených vlastníků rodinných domů se obrátili na Krajský soud v Praze se žalobou proti tzv. Vestecké spojce schválené v územně plánovací dokumentaci Středočeského kraje (tzv. Zásady územního rozvoje). Jedná se o dlouhodobě obyvateli odmítanou komunikaci v tzv. trase JVK dříve navrženého dálničního okruhu (jihovýchodní krátká varianta). Vestecká spojka by vytvořila souběžnou spojnici evropských dálnic k silničnímu okruhu a dálniční zkratku, která by sloužila jako přivaděč dálnice D3 do Prahy. Zavedla by tranzitní evropskou dopravu včetně dopravy kamionové do hustě obydlených oblastí Prahy a do blízkosti sídlišť Jižního Města a Petrovic a jejich rekreačních přírodních zázemí. Vestecká spojka měla být zaústěná na dálnici D1 dálniční křižovatkou tzv. Exit 4, kolem které skoupily velké společnosti rozsáhlé pozemky pro zamýšlenou stavbu komerčních a skladových areálů a křižovatku a Vesteckou spojku potřebují pro dopravní obslužnost těchto svých záměrů.

Soudem vydaný rozsudek žalobcům vyhověl, Vesteckou spojku v územním plánu zrušil a možnost realizace této stavby zakázal. Starosta MČ Praha - Křeslice Ing. Antonín Zápotocký k tomu říká: „Je to velmi pozitivní zpráva pro všechny obyvatele jihovýchodního regionu Prahy. V roce 1999 se podařilo tlakem veřejného mínění zrušit v územním plánu část komunikace JVK a nyní po 14 letech další část.

Na základě výzvy MČ Praha-Křeslice se přihlásilo mnoho občanů z ohrožené oblasti Jesenice, Hrnčíř a Průhonic jako zájemci o podání žaloby. Na základě jednání s některými z nich došlo k dohodě o podání společné žaloby. Městská část Praha- Křeslice vše zajišťovala po organizační i finanční stránce. Soud sice MČ Praha- Křeslice vyloučil s odvoláním na údajné chybějící právo městské části Prahy podat žalobu. To je však v rozporu se zákonem o hl. m. Praze, podle kterého městská část toto právo má. Městská část zvažuje proto ještě podání kasační stížnosti. To však nic nemění na tom, že Vestecká spojka je zrušena.

Zbývá zrušit dálniční křižovatku EXIT4 na D1 a to hlavní-prosadit obytnou zástavbu do trasy JVK, jinak se po výstavbě křižovatky může nebezpečná komunikace JVK do územních plánů zas vrátit. Boj proti JVK trvá již 20 let a nese výsledky. Občané si uvědomují, že za svoje životní prostředí a svoje investice v podobě bytů a domů musí průběžně bojovat a že ten boj není marný.

Podle advokátní kanceláře Mgr. Vítězslava Dohnala, která žalobce ve sporu zastupuje, byly žalobou napadené Zásady územního rozvoje nezákonné z několika důvodů. „Předně, nedošlo vůbec k posouzení vlivů předpokládaného ohromného nárůstu dopravní zátěže na zdraví dotčených lidí. Zároveň nebyly vyhodnoceny kumulativní a synergické vlivy s dalšími záměry v této oblasti“ vyjmenovává Michal Bernard z AK Dohnal žalobní body, kterým soud vyhověl.

Kontakty: MČ Praha - Křeslice | Ing. Antonín Zápotocký, starosta, mobil: 605818111, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Advokátní kancelář AK Dohnal | JUDr. Michal Bernard, Ph.D., mobil: 773 991 250, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.akdohnal.cz

Komentáře  

0 # JK 2013-04-07 20:21
Nezbývá, než pogratulovat poděkovat panu Ing. Zápotockému za jeho snahu a vynaložené úsilí! Má náš velký obdiv, dokázal skutečně hodně! Škoda, že nejsou lidé, jako on, na radnici Prahy 11. Tady jsou bohužel jen mafiáni a tuneláři. O starostce Šeberova Venturové se radši ani vyjadřovat nebudu, ta vytrvale zastávala stavbu Vestecké spojky i přes opakované petice a protesty obyvatel "její" městské části...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2021 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist