• Praha 11 chystá kontroverzní nákup

  13.12.2013, Lidové noviny, str. 14, Pavla Kreuzigerová

hotel.sandra.historie.thRadnice zaplatí za ubytovnu o 185 milionů korun více, než za kolik byla před pěti lety prodána.

• PRAHA - Radnice Prahy 11 chce pro své občany pořídit 422 nových bytů, a to asi za miliardu. Kromě dosud nepostaveného projektu firmy Sekyra Group jde o ubytovnu Sandra na Opatově. Na svém posledním zasedání to odhlasovalo tamní zastupitelstvo.

Druhý zmíněný nákup se ale nelíbí pražskému magistrátu. Ubytovna Sandra byla totiž až do roku 2008 jeho majetkem a ve správě ji měla právě Praha 11. V tu dobu ale probíhal konkurz na majetek Místního bytového družstva Praha 4 – Chodov, který měl právo na hospodaření v objektu, a konkurzní správce Jiří Mayer objekt zahrnul do konkurzní podstaty. Záhy byl vydražen za 151 200 000 korun. O pouhých pět let později ho radnice od investičního fondu TTP Invest plánuje koupit za cenu téměř dvojnásobnou – 336 milionů korun, což je cena stanovená znalcem, kterého si radnice najala. Fond patří dvěma podnikatelům z České Lípy – otci a synovi stejného jména Tomislav Procházka.

„Praha dosud nemá vyřešený soudní spor ohledně vydražení majetku, který byl od samého počátku zahrnut neoprávněně do konkurzní podstaty,“ tvrdí pražský radní pro správu majetku Jan Vašíček (TOP 09). „Stejně tak je nemyslitelné, aby si Praha 11 tento objekt nyní koupila, a to za téměř dvojnásobnou cenu, než za jakou jej současný vlastník koupil od konkurzního správce a než jsou odhady na konstrukčně obdobné projekty,“ dodává Vašíček.

Magistrát má totiž ve vlastnictví identickou budovu hotelu nacházejícího se v Kutilově ulici v Modřanech, na který si nechal zpracovat tři znalecké posudky. V prvním byl oceněn na 77 milionů korun, oponentní posudky pak přišly s částkami 106 a 150 milionů korun. Tedy dvakrát a vícenásobně méně než posudek, kterým argumentuje radnice Prahy 11. Navrhovaná kupní cena se také výrazně liší od posudku z roku 2006, kde znalec určil cenu 180 milionů korun.

O vyjmutí nemovitosti z majetkové podstaty bytového podniku vedl magistrát spory už v minulém desetiletí. Vrchní soud rozhodl v roce 2008 v jeho neprospěch a konkurzní správce budovu vzápětí prodal, a to navzdory tomu, že ho advokáti vyzvali k odkladu dražby, neboť podali dovolání.

Žaloba, kterou proti věřitelům podala advokátka Světlana Semrádová Zvolánková, nebyla dosud dořešena. Odvolání proti zamítavému rozhodnutí Městského soudu v Praze právnička podala letos v srpnu. A nedořešena zůstává i žaloba na stát, neboť k "bezdůvodnému obohacení" věřitelů mělo dojít i vinou chybného úředního postupu. I zde po zamítavém verdiktu právníci podali dovolání.

Velmi negativní postoj k nákupu ubytovny mají i opoziční Hnutí pro Prahu 11 (HpP11) a TOP 09. „Je tam příliš mnoho podezřelých okolností najednou. Vadí nám, že se nakupuje od kontroverzních osob, které byly v minulosti spojeny s trestnou činností. Dále je velkým hazardem nakupovat nyní nemovitost zatíženou soudním sporem. A velmi pochybujeme o tom, že za pouhých pět let mohlo dojít k tak vysokému zhodnocení, jak vyplývá ze znaleckých posudků. A to i při vědomí, že budova prošla rekonstrukcí,“ říká zastupitel Petr Lukeš (HpP11). Opozice se pozastavuje i nad využitím budovy ubytovny, která není uzpůsobená pro trvalé bydlení, a proto bude vyžadovat další nákladnou rekonstrukci.

Radní tvrdí, že městská část nájemní byty nutně potřebuje pro mladé rodiny. Po dokončení poslední vlny privatizací jí zbudou řádově jen stovky obecních bytů. „Plánujeme využít všechny byty. Už na začátku roku 2013 jsme otevřeli registr žádostí o přidělení bytů pro občany a v tuto chvíli je v registru zaevidováno téměř sedm set žádostí,“ říká místostarosta Ladislav Kárský (ČSSD).

Historie objektu Nad Opatovem 2140, Praha 4 - Opatov

• Leden 1989 > Kolaudace budovy, uživatelem svobodárny je OPBH Praha 4

• Červenec 1989 > Delimitační dohoda mezi OPBH Praha 4 a Místním bytovým podnikem Praha 4 – Jižní Město o převodu majetku OPBH Praha 4 na území MČ Prahy Jižní Město

• 1993 > Magistrát budovu svěřil do správy městské části Praha 11

• Březen 2000 > Vypsán konkurz na Místní bytový podnik Praha 4 – Chodov

• Listopad 2000 > Konkurzní správce zapsal budovu do konkurzní podstaty, ale s poznánkou. To předpokládalo, že se Praha 11 může proti zařazení nemovitosti bránit žalobou. Ta byla podána v roce 2004.

• Květen 2004 > Městský soud v Praze zamítl žalobu Prahy 11 o vyjmutí budovy z konkurzní podstaty

• Září 2005 > Protokol o předání budovy čp. 2140 mezi MČ Prahou 11 a správcem konkurzní podstaty Místního bytového podniku Praha 4 - Jižní Město

• Duben 2008 > Na návrh konkurzního správce proběhla dražba objektu, který byl vydražen za 151 200 000 korun (nejnižší podání bylo v souladu se znaleckým posudkem ve výši 111 062 000 korun).

• Září 2013 > Společnost TTP Invest nabízí radnici Prahy 11 odkoupení nemovitostí za 347 795 810 korun, což je cena, která vyplynula ze znaleckého posudku, který si zadal vlastník

• Říjen 2013 > Ze znaleckého posudku radnice vyplynulo, že budova má hodnotu 336 000 000 korun. Zastupitelstvo Prahy 11 ve stejný měsíc odhlasovalo nákup této nemovitosti za tuto cenu.

 

Související: 

• Násilí v hotelu Sandra

Komentáře  

+1 # Jiří Štyler 2013-12-14 14:51
Dobrý den,
můj komentář k této záležitosti najdete na FB.
Zdraví Jiří Štyler
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2020 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist