Články

• Na Jižním Městě byl otevřen malý bazén za velké peníze

MALÝ BAZÉN ZA VELKÉ PENÍZE

• Historie

11vs.bazen.1.thZáměr vybudovat bazén na JM trvá od začátku výstavby sídliště. Od 80. let vzniklo několik návrhů, které nebyly realizovány. K nim patřil i původní projekt tzv. Vodního světa z let 2007- 2008, který obsahoval dvě kryté ledové plochy, hotel, větší bazénovou část než je současná, venkovní bazény a sportoviště, vše s projektovanou cenou 700 milionů Kč. V roce 2010 přišla radnice se stávajícím projektem, který se "scvrknul" do zmenšených dimenzí, jen cena cca 700 milionů zůstala.

• Vznik záměru

Záměr stávajícího areálu nikdy neprošel žádnou oponenturou. Starosta Mlejnský ho v roce 2010 přinesl jako redukovanou podobu předchozího záměru "Vodní svět", a tak jak záměr přinesl, byl postaven. Ani občané (pro které je určen), ani odborná nebo architektonická veřejnost neměla možnost vyjádření, o nějaké soutěži ani nemluvě. Zastupitelé Hnutí pro Prahu 11 se mnohokrát snažili vyvolat diskuzi o nahrazení sportovní haly ledovou plochou, zvětšení vnitřního bazénu, o doplnění areálu o venkovní bazén a sportoviště. Marně, jiné názory než má starosta, se na P11 nepřipouští. Natož názory opozičních zastupitelů.

• Využití areálu, jeho přednosti a nedostatky

11vs.bazen.2.thVznikl tedy areál se třemi halami. V jedné hale jsou čtyři bazénky pro kojence a děti - jistě bohulibá záležitost, ale jedná se o velký experiment a jeho ekonomické fungování je s velkým otazníkem. Ve druhé hale je již zmiňovaný bazén 10,5 x 25m, tobogánek, malý bazének s atrakcemi a dvě sauničky - vše je opravdu malých rozměrů, proto ty zdrobněliny. Ve třetí hale je hala pro sálové sporty s cca 300 místy pro diváky. Praha 11 již jednu sportovní halu má, je využívána povětšinou komerčně, subjekty z výkonnostního nebo vrcholového sportu, povětšinou nikoli z P11. Přitom na P11 není ledová plocha, není zde možnost venkovního koupání a slunění - absenci těchto funkcí považujeme za zásadní nedostatek areálu.

Jak je z popisu zřejmé, jen velmi malý díl funkcionalit je použitelný pro občany P11. Sportovní halu nevyužije víc než 95% občanů, bazénky pro děti jsou pro děti 0-6 let a kapacita bazénové haly je 120 lidí. Proto se ptám, tohle je sportovní areál pro 150tis.obyvatel spádové oblasti, tohle je ta chlouba starosty Mlejnského, tohle stálo 650mil.Kč?

11vs.fontanky.th• Ekonomika

Cena areálu Jedenáctka VS je minimálně 650mil.Kč (s DPH). Areál s podobnými funkcemi se podařilo postavit v r. 2013 v Říčanech za čtvrtinovou cenu a v dalších městech rovněž za ceny mezi 100 - 200 miliony Kč. Ceny za vybudování velkých aquaparků s 50m krytým bazénem, venkovními bazény a širokým sportovním zázemím se pak pohybují od 300 do 500 milionů Kč. Co se ceny vlastní stavby týče, je podivné, že maximální cena při zadání veřejné zakázky byla 400 milionů Kč (bez DPH), vítězná firma nabídla 427 milionů Kč, aby pak další vícepráce spolkly dalších 42 miliony Kč. Další náklady do celkové ceny 650 milionů Kč pak zahrnují náklady na vnitřní vybavení, projektovou přípravu, úpravu staveniště, a třeba i na reklamu na otevření bazénu před volbami v r. 2010 ve výši 3 miliony Kč. Přesná konečná cena celého areálu není známa, neboť dosud nebyla provedena rekapitulace nákladů.

• Technická a architektonická úroveň stavby

Jak již bylo uvedeno, neproběhla soutěž ani na náplň areálu, ani na jeho architektonickou podobu. Nepovažujeme se za kompetentní 2014.06.15.11vs.hangary.thhodnotit technickou úroveň stavby, ale např. strop sportovní haly je o několik desítek cm nižší než je nutné pro volejbalové zápasy, v pětidráhovém bazénu se nemohou konat ani ty nejnižší plavecké soutěže apod. Při stavbě nebyla použita žádná z možností získávání energie z alternativních zdrojů - fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo, sluneční kolektory. Architektonická úroveň stavby je žalostná, šedivé haly připomínají spíše logistické centrum u dálnice.

• Provozovatel bazénů

Velký otazník visí i nad výběrem provozovatele vodní části, kdy vítězem se stala malá firma z Dolních Břežan, která za provozování bazénové části nabídla MČ Praha 11 částku 3 miliony Kč/rok. Ziskové provozování bazénu přitom v ČR není obvyklé (pokud vůbec někde je).

Celkově považujeme stavbu za promarněnou příležitost. Za 650 milionů Kč mohl vzniknout areál, který by mnohem lépe splňoval sportovní a rekreační potřeby obyvatel Jižního Města.

Za Hnutí pro Prahu 11 Ing. Ladislav Kos, místopředseda
www.hpp11.cz ; Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ; 603 780 761

oddelicka

Související odkazy

• A proč se nemůžeme koupat i venku? ptají se lidé v areálu za 600 milionů

Na Jižním Městě otevřou nový sportovní areál za 650 milionů

• Jižní Město má malý bazén za velké peníze, míní opozice

• Za sportoviště s bazény má Praha 11 zaplatit na 400 milionů. Opozice projekt napadá 

• Navštivte diskuze na metro.cz a praha.idnes.cz

Komentáře  

+4 # Lenka 2014-06-24 08:51
Dobrý den, na stránkách MČ Praha 11 byla svého času uveřejněna tisková zpráva o "výběru provozovatele bazénů" i s uvedením ceny pronájmu. Tato zpráva se mi již nepodařila dohledat. Bylo by možné zveřejnit smlouvu mezi MČ Praha 11 a provozovatelem bazénů? Na stránkách MČ Praha 11/úřad/dokumen ty smlouva není, ač úřad prezentuje, že úřad smlouvy uveřejňuje. Děkuji a přeji pěký den.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Ladislav Kos 2014-06-24 09:40
Paní Lenko, smlouvu nemáme k dispozici ani my zastupitelé. Vítězem výběrového řízení se stala fy Aquasportclub, která nabídla MČ P11 za provozování bazénu 250tis.Kč/měs, přičemž bude hradit všechny provozní náklady bazénové části. Vzhledem k tomu, že to je nestandardní nabídka, budeme pečlivě sledovat jestli všechny nákladové položky budou přefakturovány provozovateli
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Lenka 2014-06-24 12:10
Dobrý den, tak o tom, zda provozovatel po pokrytí všech provozních nákladů vydělá cca 10.000,- Kč čistého denně na platbu MČ nechci spekulovat, ale zajímaly by mě podmínky toho provozování (výuka plavání, další pronájmy bazénu jiným plaveckým školám či oddílům atd., restrikce, zda vše musí provozovat sám atd.).
Nevadí, třeba časem spatří smlouva světlo světa.
Hezký den
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Jarda 2014-06-24 13:19
Nepochybne je cela stavba predrazena... proc a ze to tak vubec je asi u nas nikoho neprekvapi. Ale srovnani s arealem v Ricanech je trochu prehnane - v Ricanech je novy areal proti tomu na JM malinky. Na papire mozna ne, ale ve skutecnosti ano. Uz jen parkoviste pro cca 15-20 aut jako ilustrace staci...

Nabidka provozovatele je opravdu zvlastni, optimistacka... Ale zaroven by me zajimalo, jak jste dosli k zaveru, ze "Ziskové provozování bazénu přitom v ČR není obvyklé (pokud vůbec někde je)". Kolik vysledku provozovatelu bazenu mate k dispozici?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Lenka N. 2014-06-25 13:59
Aquasportclub s.r.o. evidentně vznikl účelově, právě kvůli pronájmu na Chodově.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-3 # Terminator3 2014-06-30 21:34
Moje dojmy - neutrální až lehce pozitivní. Je to nový a neopotřebovaný.

Na atrakcích asi není co hodnotit, 25 m.bazén si myslím, že na kondiční plavání stačí, na padesátku by budova musela být značně větší a těžko říci, jestli by to mělo nějaký smysl. Kdo čeká druhé Čestlice, bude zklamán. Malým dětem je to ale jedno. Dcera tam celou dobu vejskala, že se plavčík přišel podívat, jestli se jí něco nestalo. Prostě bazén, pár cachtadel, vířivka a tobogán, externí a interní restaurace. Ty dětské bazény (a to hodnotím jako největší chybu) nejsou běžně v rámci vstupného přístupné.

Nejvíce podobné je to letňanskýmu aquaparku, jen jedenáctka má na délku poloviční tobogán. Ten je samozřejmě největší atrakcí.

Na jedenáctce je však podivných pár spíše logistických věcí:
- bezpečnostní skříňky jsou ve veřejné části vstupní budovy (nikoliv za turnikety jako v Čestlicích)
- bezpečnostní skříňky nejsou popsány čísly, takže hezky odpočítáváte číslo
- tím, že jsou bezpečnostní skříňky před turnikety, tak pro zaplacení doplatku Vás musejí nejdříve pustit ven (pokud máte peněženku v té bezp. skříňce) – ve frmolu jim budou lidé odcházet bez doplacení
- způsob šaten je stejný jako v Čestlicích - šatny jsou společné, ale převlíkáte se v uzavřených kabinkách - to má jeden zajímavý důsledek - odvážnější ženský se převlíkají rovnou ve společné šatně, čehož jsem byl dnes k mému překvapení i svědkem :-)
- různé vstupní dveře v areálu jsou značené jen českými nápisy, nikoliv alespoň pomocí obrázků - pro cizince značně obtížná orientace, které dveře kam vedou..

Vstupné pokud budu brát v potaz Letňany, třeba aquapark v Kolíne (ten je plochou větší a má i venkovní areál s bazénem) a Čestlice, tak Letňany jsou jasně levnější, v porovnání s Kolínem už je to jak kdy, třeba jedenáctka má značně variabilnější rodinný vstupný - třeba i variantu 1 dospělý + 3 děti. Čestlice jsou oproti všem ostatním třem cenově o řád jinde (ale samozřejmě i nabídkou)

www.letnanylagoon.cz /.../
bazeny.jedenactkavs. cz/.../
vodnisvetkolin.cz/.. ./...
aquapalace.cz/.../.. .

Takže závěrečné hodnocení jedenáctky:

+ konečně je na Jižňáku bazén!
+ vstupné je přijatelné, nic přehnaného a dobré variability rodinných vstupenek
+ plavecký bazen delší než v Čestlicích
+ přímo u aquaparku stanice busu a dostatek parkovacích míst
+ nevypadá to nijak odflákle
+ 20 minut k placenému času zdarma

- tobogan je krátký a nízký
- logistické zvláštnosti a nedostatky
- není žádná venkovní část
- malé, mohl by být větší
- dětské bazeny nejsou přístupné v rámci vstupného do bazénové části, to doufám, že změněj

+ dítě se mi tam i tak pořádně vyřádilo...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Jiří Štyler 2014-07-01 10:09
Dobrý den,
děkuji za postřeh uživatele, pana T. Je technický a objektivní. Od známého jsem slyšel, že si také šel po práci zaplavat. I on hovořil o technických potížích v šatnové části. Co ho však překvapilo byla nemožnoat si v klidu zaplavat. Hráli si tam prý náctiletí a místa na plavání se nedostávalo.
Naši zastupitelé v přípravě projektu chtěli stavbu 50tky, ale pak jsme se alespoň snažily o 8 drah 25cítky. Radnice však nebyla ochotna jednat a prosadila si svou. Čas ukáže, jak bude bazén sloužit obyvatelům Prahy 11.
S přáním pěkného dne
Jiří Štyler
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Ruda 2014-07-26 19:08
Reaguji na komentář Terminatora (#6)
"+ vstupné je přijatelné, nic přehnaného a dobré variability rodinných vstupenek"

To je snad vtip, ne?
Nezlobte se, ale levněji stále vychází Aquapark na Barrandově nebo teď momentálně vychází díky letním permicím Lagoon v Letnaněch.

Je fajn, že je to blízko, ale za tu cenu radši budu jezdit půlhodiny tam a zpátky než v 11VS. Přijde mi to malé, což o to, ale neodpovídá to ceně.

Jediná výhoda mě přijdou sauny, měl jsem možnost je vyzkoušet v rámci bazenové vstupenky. K tomu nemam žádnou výtku, když nepočítám vstupné!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # štěpánková 2014-08-11 20:33
Dobrý den byla jsem v areálu plaveckého bazénu 11 a stále raději budu jezdit 45min. na Barrandov, kde celých 190min. využiji v plaveckém,2 relaxačních, masážních proudech, divoké řece i v páře.Autobus staví též přímo u areálu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Martin Farmačka 2014-09-06 01:05
Ja bazen navstivil 3x. Vlastne jen 2x. Poprve jsem se 20 minut motal v satnach, pral se s oteviracem skrinek a pak pomahal skrinky otevirat ostatnim. Do vody jsem se dostal, jelikoz jsem si umyslne vybral den s velmi nepriznivym pocasim a bylo nas tam cca 50. Druha navsteva uz byla chybou: venku bylo hezky, takze 10 (vesmes asijskych) rodin s detmi obsadily detskou cast + tobogan, v bazenu zbyla volna jen draha pro plavce, v niz jsem potkaval cloveka kolem 170cm, coz stacilo na to, abychom se pri mijeni vzdy trochu okopali - ale brali jsme to s humorem. A potreti jsem radeji zvenku nakoukl dovnitr oknem, coz me od navstevy ihned odradilo. A tak mam divny pocit z toho, ze zrovna kdyz je venku hezky, koupat se nepujdu, jelikoz ten hloupy napad ma jiste i nekolik dalsich lidi z JM a bude plne obsazeno. Ptam se: muselo to tak byt? Nedalo se to male natriskane plivatko poridit levneji a pro dospele obcany postavit jinde neco vetsiho? Asi ano, ale radnice to ted neprizna. Ba naopak: jeste se tim budou chlubit:-! Tak se zase seberu a vydam se do Podoli... a hlavne v rijnu k volebni urne!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Dana Němcová 2015-01-17 13:03
My bydlíme kousek od bazénu na JM,přesto jezdíme do Podolí,protože je tam venkovský bazén a levnější vstupné.Je to škoda,tolik jsme se na bazén na JM těšili.Je nám jasné,že za předražený bazén musí dostat brzy peníze zpět,ale my jim na to nepřispějeme.Hl avně nám vadí,že se tam nedá koupat venku.Nápad,vyb udovat bazén na JM byl dobrý,ale projekt se asi nějak nepovedl.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Jiří Štyler 2015-01-17 19:28
Dobrý den,
s velkou lítostí Vám musím dát za pravdu. Nějak se to minulému vedení vymklo z rukou. Nebo to byl úmysl? Za vložené prostředky velká bída.
S přání pěkného dne
Jiří Štyler
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Ivo Trojan 2015-02-28 13:42
Myslím, že člověk jménem Mlejnský by měl ověřit své kalé úmysly tak, že vydrží pod vodou v tom brouzdališti pro 100 000 obyvatel alespoň 24 hodin.
Myslím, že by to byl vskutku pravdivý test věty "pravda a láska zvítězí".
No dobře ukecali jste mě: stačí 23 hodin.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2020 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist