2017.10.15.Nedej.se.Plus• Quo vadis Česko? | Pořad České televize Nedej se+| premiéra 15.10.2017 na ČT 2

Kdy nastane Spekulantské eldorádo? > Dospěje česká stavební legislativa k bodu, kdy občané proti kontroverzním projektům už vůbec nic nezmohou? Prozatím se tento okamžik nezadržitelně blíží. Už tady máme nový stavební zákon. Podle něj, pokud nabyde platnosti, nemají ani přímí sousedé stavby žádný nárok protestovat. To mohou pouze tehdy, když se bude na záměr provádět posouzení vlivu stavby na životní prostředí EIA. Jenomže už předložená novela zákona o EIA do sněmovny, má zrušit provádění procesů EIA dokonce i na spalovny, chemické provozy atd. Nakonec již avizovaný a chystaný zákon o liniových stavbách vyloučí veřejnost z účasti u takzvaných prioritních dopravních staveb. Co těmito změnami zákonů jejich navrhovatelé sledují. Pokud se jejich plány naplní, pak takové zákony vytvoří sen pro všechny spekulanty. To co si navrhnou, bude s těmito zákony v souladu a státní správa jim jejich záměry „povinně“ schválí. Občanům zůstanou oči pro pláč. Sledujte video...

oddelicka.1210

• Co přinese novela stavebního zákona? | Arnika

Novela stavebního zákona začne platit od nového roku. Přinese spoustu změn a řada z nich dopadne přímo na činnost spolků. Především se spolky nebudou moci účastnit řady územních ani stavebních řízení a dokonce ani některých řízení o kácení stromů. Zjednoduší se proces povolování změn územního plánu a zkrátí se lhůta pro žalobu na územní plán a jeho změny. Spolu s novelou zákona EIA je to nejhorší zásah do občanských práv od Sametové revoluce. Připravili jsme pro vás krátký souhrn všeho, na co byste se měli od 1. 1. 2018 připravit. Pokud máte dotazy, obraťte se na naši poradnu. | Stáhnout > zde (zdroj) | • Frank Bold: Nejvýznamnější změny, které přináší novela stavebního zákona > článek

oddelicka.1210

• Výstavba v Podjavorinské: soudní spor skončil po pěti letech u Nejvyššího správního soudu

podjavorinske.03 th• Čtenáři, občané Prahy 11...

přestože příznivci developerů se o občanských spolcích na Praze 11 vyjadřují jako o "politicky orientovaných sektách", a lecco naznačuje i Ing. Urbánek z TOP 09 (radní pro územní rozvoj, který se po volbách 2014 vydal "jiným směrem" než jak se prezentoval voličům), opak je pravdou.

• Občanské spolky nejsou sekty

Občanské spolky jsou tvořeny lidmi, většinou bydlícími v běžné sídlištní zástavbě - lidmi, kterým došla trpělivost dlouhodobě pasivně přihlížet, kterak se jejich nejbližší životní prostředí vlivem působení správce MČ, neochotného ochránit "své rezidenty" před agresivitou developera, mění k horšímu: houstne zástavba, spolu s ní přicházejí další a další lidé, plánování nepostupuje koncepčně a názor obyvatel radnice respektuje pouze je-li souhlasný...

Nezbývá, než se semknout a společně dožadovat pozornosti orgánů, kompetentních jednat ve věci občany odmítaných záměrů výstavby. Obrana domova je přirozené právo každého člověka a nelze ji nazývat "sektářstvím".

044.HG.Brandlova• Slovo z historie

V době nedávno minulé exstarosta Dalibor Mlejnský a jeho kolegové (někteří z nich jsou stále zastupiteli Prahy 11) nevýhodně rozprodávali pozemky ve správě Prahy 11 developerům, za což jsou dnes trestně stíháni. Na těchto pozemcích docházelo k tzv. úpravám územního plánu - administrativním úkonem byla navyšována zastavitelnost pozemků, developer mohl postavit více bytů a maximalizovat svůj zisk (se všemi souvisejícími negativními dopady na dopravu, životní prostředí a prohlubování deficitu občanské vybavenosti). Tyto úpravy probíhaly v tichosti na Magistrátu, bylo třeba pouze podpisu šéfové tehdejšího Odboru územního rozvoje paní Cvetlerové a souhlas radních Prahy 11. Občanské sdružení Arnika odhaduje, že tímto způsobem vzrostla hodnota pozemků vlastněných developery po celé Praze o miliardy korun (o tyto finanční prostředky město samozřejmě přišlo).

Na Praze 11 byly takto "upraveny" např. pozemky přichystané na stavbu záměrů Nový Opatov, mrakodrapu na Litochlebském nám., garáží Nešporova, obytných souborů Na Výhledu, Bytový park Roztyly, bytový dům Podjavorinské, OC Chodov, Kulatý Chodovec apod. Kde se vzala tato neobvyklá vstřícnost vůči developerům...? Logické by bylo prodat pozemky, až po jejich zhodnocení úpravami územního plánu.

HG.Nesporova.th• Rok 2012: plánovaná výstavba v lokalitách Litochlebské nám., Hviezdoslavova, Bachova, Podjavorinské, Hněvkovského, Prašná, Anežky Malé, Nešporova, Plickova, Výstavní, Háje, Benkova, Roztyly...

Spor obyvatel lokality Podjavorinské a radnice vrcholí. Dochází k zásadním neshodám v názoru na výstavbu bytového domu v Podjavorinské, hromadných garáží Brandlova, dalších bytových a garážových domů a dalších objektů v těchto lokalitách. Radnice Dalibora Mlejnského tají plány i informace, ignoruje dialog a výstavbu prosazuje “demokratickou většinou” v Radě MČP 11, v zastupitelstvu a pomocí svých lidí v komisích a výborech. Lidem nezbylo, než vyjít z domovů a postavit se radnici tváří v tvář. Z této doby jsou unikátní záznamy, které níže nabízíme - věrně zachycují atmosféru obavy obyvatel ze znehodnocení jejich domovů novou bezohlednou výstavbou.

Administrativnímu schvalování úprav územního plánu udělal přítrž až nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu v Brně (rozhodl i v případě BD Podjavorinské), který jednoznačně označil za protizákonné navyšování intenzity využití ploch formou úprav územního plánu. Úpravy lze tedy nyní pořizovat ve stejném režimu jako změny územního plánu, tedy za účasti veřejnosti a dotčených orgánů státní správy (což je proces na cca 2 roky).

Zavzpomínejte na projednávání záměru výstavby. Jak tehdy hovořil dne radní Urbánek z TOP, radní pro územní rozvoj? Srovnejte jak se chová dnes - občanské spolky označuje za politicky orientované skupiny.

2012.12.17. • SSO: Výstavba v Podjavorinské

"Dialog" probíhá tak, že pan Štyler ani pan Kos slovo nedostanou...

BD.Benkova.model.prahy11• Další unikátní videozáznamy ze setkání radnice s občany

2012.12.11. • SSO: Bytový dům Benkova

2012.12.13. • SSO: DPS Hviezdoslavova

2012.09.17. • SSO: Hromadné garáže Nešporova

• Rok 2017: co bude dál?

Současné vedení radnice Prahy 11 ve složení ANO a TOP, podpořené Mlejnského JM-ND, komunisty, ČSSD a ODS, se nebrání masivní výstavbě na P11. Developeři se znovu pokouší otevřít projekty zrušené radnicí Ing. Štylera (které současně rozporovaly i právně řešily též spolky občanů i jednotlivci), pro které subjekty ANO a TOP, zastoupené v Radě, nyní hlasují. Přesto v tomto developerském prostředí (opět) Jihoměstského Palerma je zamítnutí kasační stížnosti Magistrátu proti zrušení úpravy ÚP v Podjavorinské (po 5 letech!) úspěchem, který potvrzuje, že má smysl bojovat a bránit své domovy proti bezohlednému počínání developerských a komerčních skupin spolu s přisluhovači v zastupitelstvu a v úřadu městské části Prahy 11. Zároveň platí, že “samo se nic neudělá”! Stojí to ochotu pracovat, volný čas a mnohdy i peníze na soudní spory.

Přesně takhle pracují občanské spolky, tvořící HPP 11 a jeho spřízněnou komunitu, kde si lidé navzájem pomáhají, zajímají se i o problémy souseda a doslova bojují za svá občanská i jiná práva. Tyto spolky prosazují zájem obyvatel, neboť obyvatelé je tvoří.

Sestavili Aleš Kulhánek a Martin Farmačka, zastupitelé MČ P11 za HPP 11

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Obcane.ovlivni.stavebni.zamery.na.JM

stavebni.zamery.na.jm.sl

fb.ucet

Copyright © 2017 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist