Články

• Rákosníček opět na Praze 11? Soutěží se o “zakázané” hřiště

fb.rakosnicek.opatovska.2• Jedno z posledních Rákosníčkových dětských hřišť v hodnotě 1,5 milionu Kč by mohlo opět vyrůst na Praze 11. V pátek 1. února 2019 v 10 hodin dopoledne totiž odstartovala soutěž společnosti Lidl, ve které mohou lidé pro svou obec či městskou část vyhrát prostřednictvím hlasování na internetu krásné dětské hřiště od renomované švédské společnosti HAGS, které svými obrázky Rákosníčka doplnil známý český výtvarník Zdeněk Smetana. Podrobnosti o hlasování naleznete na facebookových stránkách projektu Rákosníčkovo hřiště pro Prahu 11 > ZDE

Letos proběhne již sedmý a zároveň také poslední ročník této soutěže. Občané Prahy 11 ale přitom neměli mít podle dnes již minulého vedení městské části možnost se této soutěže vůbec zúčastnit! Proč? Paradoxně proto, protože se jim již jednou podařilo v této soutěži vyhrát…

Příběh o hledání vhodného místa na chodovském sídlišti pro jedno malé dětské hřiště je ale kapitola sama pro sebe. Začalo to v dubnu 2016 bezproblémovou domluvou s PhDr. Šárkou Zdeňkovou, tehdejší radní pro životní prostředí a dopravu, a skončilo peticí nespokojených občanů s téměř třemi sty podpisy, adresovanou starostovi Ing. Jiravovi a tehdejšímu “novému” radnímu Petru Lukešovi v prosinci téhož roku. Hřiště jsme se sice nakonec po dlouhém a vyčerpávajícím “boji” s radnicí dočkali, a to v září 2017, a dokonce i na chodovském sídlišti, ale v některých ohledech to nakonec bylo tak trochu Pyrrhovo vítězství....

Za zmínku stojí ale především odůvodnění radního Lukeše, kterým zamítl moji loňskou žádost o znovuzařazení prodejny Opatovská do soutěže: V okolí prodejny Lidl Opatovská je celá řada dětských hřišť (do vzdálenosti 300 m je jich asi 5-6) a chybí vhodné pozemky ve svěřené správě MČ. Nechceme se následně dozvědět, že obyvatelé vyhráli vybudování hřiště, které nelze umístit a vzbuzovat  nereálná očekávání. Odpověď velice stručná a samozřejmě zamítavá. Bohužel také poněkud nepřesná...

Společnost Lidl totiž na dodržení podmínky tří set metrové vzdálenosti od vítězné prodejny zase až tak striktně netrvá. Ostatně jsme se o tom přesvědčili “osobně” už v roce 2016 v případě “chodovského Rákosníčka”, kdy mělo být “naše” hřiště postaveno ve vnitrobloku ulic Vejvanovského a Michnova. Tedy ve vzdálenosti 2 km vzdušnou čarou a 4 km jízdy autem od vítězné prodejny Vojtíškova, navíc na téměř druhém konci Jižního Města a paradoxně jen nějakých cca 940 m od druhé prodejny Lidlu, v ulici Opatovská.

Většina hřišť se nachází do vzdálenosti 1 km, ale jsou hřiště i vzdálenější (např. Hodonín, Příbram, Přerov nebo Vsetín - všechny více jak 2 km). Pro společnost Lidl je ale naštěstí nejdůležitější, aby hřiště opravdu sloužilo dětem, proto jednoduše řečeno ve chvíli, kdy je vzdálenější lokalita pro umístění hřiště vhodnější nebo žádná bližší lokalita k dispozici není, je hřiště vybudováno tam, kde je ho nejvíce třeba.

V rámci projektu také nemusí být nutně vystavěno pouze hřiště nové, lze i renovovat hřiště stará, nevyhovující po stránce bezpečnosti i jinak. Záznam ze 30. ZMČ z 21.6.2017 navíc jasně dokládá, že právě tuto skutečnost jako jednu z mála věcí týkající se soutěže Rákosníčkova hřiště radní Lukeš velice dobře věděl (ostatní věci ovšem nikoliv.) > VIDEO

Možnost, že se nenajde žádné vhodné místo, je tedy více než nepravděpodobná. Vždyť jen pro letošní rok mají být opravovány velké herní sestavy na 6 dětských hřištích (např. DH Tererova - vnitroblok, DH Tererova - park, DH Radimovická)! Co tedy byl skutečný důvod tohoto “zákazu”?!

Situace je o to neuvěřitelnější, vezmete-li do úvahy loňský projekt participativního rozpočtu (který údajně nebyl jen skrytou předvolební kampaní vládnoucí ANO a TOP za peníze nás všech). Městská část na svých stránkách v článku O projektu Spolu za lepší 11 doslova píše: Díky participativnímu rozpočtu získají občané, kterým není Praha 11 lhostejná, šanci podílet se přímo na její správě. Kdo ví totiž nejlépe, jak život na Jižním Městě zlepšit, než jeho obyvatelé? … Máte nápad, jak zlepšit život ve Vašem okolí? Víte o něčem, co v místě Vašeho bydliště chybí? Chcete mít blízko domu nové dětské hřiště, odpočinkovou zónu, chytré lavičky nebo více zeleně? Nebojte se s Vaším návrhem přijít!

 Co je participativní rozpočet?

Mimochodem do dnešního dne byl realizován pouze jediný z vítězných projektů, ostatní se teprve “připravují”. To ale rozhodně radnici nebrání klidně se pustit bez jakéhokoliv vyhodnocení pilotního ročníku do projektu znovu!

Přestože tedy městská část pod vedením Ing. Jiravy, pod který navíc projekt participativního rozpočtu přímo spadá, vyzývala občany, aby se podíleli na správě své městské části, a přestože se v něm i objevila řada návrhů týkajících se dětských hřišť, nemělo vedení Prahy 11 ani v uplynulých letech, ani letos zájem na tom, aby občané Prahy 11 svým hlasováním mohli rozhodovat o tom, zda si takové dětské hřiště na Jižním Městě přejí či nikoliv.

Proto jsem poté, co jsem na začátku nového roku získala informaci o tom, že se letos hlasování o Rákosníčkova hřiště opět uskuteční, zaslala další žádost o znovuzařazení prodejny Opatovská do soutěže, a to a opět radnímu Lukešovi. Ač jsem žádala o odpověď do termínu konání lednového zastupitelstva, nakonec mě vlastně ani nepřekvapilo, že jsem ji neobdržela. Po zkušenostech z minulých let jsem proto věnovala jednu dlouhou a téměř bezesnou noc před čtvrtečním jednáním sepisováním podkladů pro zařazení bodu na program ZMČ a schválení usnesení, které by občanům Prahy 11 umožnilo hlasovat pro "svoji" prodejnu. VIDEO

Usnesení, díky kterému byla prodejna Opatovská do soutěže opět zařazena, bylo schváleno krátce před desátou hodinou večerní po téměř třinácti hodinách jednání > VIDEO. Škoda jen, že podpora Pirátů pro i jen prosté zařazení tohoto bodu na program jednání byla striktně podmíněna tím, že bod bude zařazen až na samotný konec jednání ZMČ: “Chceme se bavit o rozpočtu, doporučujeme Vám navrhnout zařazení Vašeho bodu až na konec programu jednání zastupitelstva…” Co na takové “jemné naznačování” říct? Budiž jim alespoň ke cti, že do konce jednání zůstali všichni.

https://youtu.be/FYrWBzMPPqI

Na nějaké “projednání” bodu ale samozřejmě nezbyl čas. Možná kdyby předsedající dodržoval délku přestávek, nebo možná kdyby Rada nenavrhla jako bod jednání zastupitelstva dostavbu Chodovské školy, kterou pak následně sama stáhla, což u Pirátů vyvolalo potřebu se pro změnu dlouze bavit v kuolárech o tomto malém “podrazu” budoucích koaličních partnerů, pak by možná bylo času dost. > VIDEO

Ale i děti na Hájích si zaslouží mít krásné nové dětské hřiště (o desítkách ne-li stovkách hodin strávených na projektu Rákosníčkovo hřiště pro Prahu 11 nemluvě), tudíž jsem nakonec přistoupila - v mylném domnění, že výměnou za podporu schválení tohoto usnesení když ne celou koalicí, alespoň jeho klubem - i na “žádost” pana Prokopa, že o se o tomto bodě nebude vést žádná diskuze… Jen škoda, že Ing. Prokop zvládl všechny “obejít” akorát s tím, aby se nepřihlašovali do diskuze (ostatně ukončování diskuzí je jeho parketa), a nikoliv už s tím, aby také podpořili schválení tohoto usnesení. Z ANO hlasovali “pro” jen on, Ing. Jirava a Ing. Balík. “proti” nehlasoval nikdo, “zdrželi” se pouze představitelé ANO - Tomáš Bříza, Ing. Horák, Marta Šorfová. Vůbec nehlasovali pan Říčař (ANO), Stárek (TOP), Dittrich (ODS) a Navrátil (ODS). Těžko říct, co jim všem na možnosti rekonstruovat některé ze stávajících hřišť za peníze někoho jiného než MČ, vadí. A mimochodem pro zařazení tohoto bodu na program jednání zastupitelstva “zvedl ruku” na začátku dne z celého hnutí ANO pouze pan Bříza! Zato o čtrnáct dnů později, ve chvíli, kdy je soutěž v plném proudu a Opatovská na prvním místě, vítá Ing. Prokop tuto "super iniciativu paní Hovorkové" a vřele se k ní veřejně hlásí..

Závěrem tedy vyzývám Vás všechny, kteří máte zájem podílet se na utváření a podobě Prahy 11, abyste “naši” jihoměstskou prodejnu podpořili svými hlasy. Pokud jste již náhodou Vy i Vaše děti kyblíčkům a lopatičkám odrostli, berte to jako možnost uspořit velkou částku z letošního rozpočtu z oddílu 37, položka “Rekonstrukce hřišť a sportovišť”, který byl na témže jednání “nesystémově” okleštěn paní Janečkovou o půl milionu Kč. Třeba nakonec ještě zbudou i nějaké peníze na sekání trávy nebo opravu silnic, které také přišly zkrátka.

V každém případě bude “zakázané” Rákosníčkovo hřiště skvělou a relativně trvalou připomínkou toho, jací lidé nám tu na Jižním Městě (již brzy opět další čtyři roky) vládnou!

Mgr. Ivana Hovorková, HPP 11 

Komentáře  

+1 # andrej 2019-03-10 15:45
předseda mediální komise, mediální komise samotná, tisková mluvčí, PR oddělení - a tihle s tim maji co spolecnyho? To se nekdo pomatnul, ne?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2020 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist