Názor Nejvyššího správního soudu ve věci společnosti Skanska: „Ministerstvo životního prostředí v případě výstavby v oblasti přírodní památky Milíčovské rybníky a les na pražském Jižním Městě nedostatečně odůvodnilo, že zájem na výstavbě bytů je skutečně veřejným zájmem…
Názor Nejvyššího správního soudu ve věci společnosti Skanska: „Ministerstvo životního prostředí v případě výstavby v oblasti přírodní památky Milíčovské rybníky a les na pražském Jižním Městě nedostatečně odůvodnilo, že zájem na výstavbě bytů je skutečně veřejným zájmem (a nejen soukromým zájmem investora) a že tento zájem převažuje nad veřejným zájmem na ochraně zvláště chráněných živočichů.“
Článek: Veřejný zájem musí být přesvědčivě odlišen od zájmu soukromého > zde
Související: Čolek je důležitější než novostavby, rozhodl soud o pražských rybnících > článek
Související: Žáby vyhrály nad byty. Pozdě ; 17.5.2013 Mladá fronta DNES, str. 2
U Milíčovského lesa na Jižním Městě stojí domy, které by tam být neměly. Developer je totiž postavil v lokalitě, kde žijí vzácní obojživelníci. Soud včera konstatoval, že stavitel neměl dostat povolení.
Ochrana vzácných obojživelníků je ve vyšším veřejném zájmu než výstavba nových bytů. K tomuto rozhodnutí dospěl Nejvyšší správní soud (NSS) v případu výstavby domů u Milíčovského lesa na Jižním Městě. Kauza se táhne od roku 2008. Tehdy ministerstvo životního prostředí povolilo společnosti Skanska stavbu domů v lokalitě u Milíčovského lesa. Udělilo jí výjimku z obecného zákazu škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů. Proti tomu však protestovalo občanské sdružení Hezké Jižní Město, kterému Městský soud v Praze vyhověl. Rozsudek však napadlo kasační stížností jak ministerstvo životního prostředí, tak společnost Skanska. Ta také stačila završit jednu etapu výstavby. V části domů již bydlí lidé a sto osm dalších bytů developer nabízí k prodeji. Nyní dal Nejvyšší správní soud za pravdu lidem ze sdružení i závěrům městského soudu. „Je to dobrá zpráva,“ radoval se jednatel sdružení a zastupitel Prahy 11 Zdeněk Kvítek. „Jestliže Česká republika myslí vážně ochranu přírody, tak musí zajistit její vymahatelnost,“ řekl.
V Milíčovském lese žije řada vzácných živočichů. Například skokan skřehotavý, který patří mezi kriticky ohrožené druhy, kuňka ohnivá, skokan zelený, čolek obecný, čolek velký, ještěrka obecná, slepýš křehký a ledňáček říční, jenž je silně ohroženým druhem. Nejvyšší správní soud především zkoumal, zda nebylo udělení výjimky firmě Skanska protizákonné. Zabýval se otázkou, kdy může být výjimka z ochrany zvláště chráněných živočichů odůvodněna veřejným zájmem na výstavbě bytů. A rozhodl, že v tomto případě je nesporným veřejným zájmem ochrana ohrožených druhů, a ne zájem společnosti, která hodlá realizovat investiční záměr s cílem zisku. „Ministerstvo nedostatečně odůvodnilo, v čem spatřuje naléhavý veřejný zájem na výstavbě bytů v příslušné lokalitě. A pokud by snad i existoval, nebylo prokázáno, že jej nelze uspokojit jiným řešením,“ shrnula předsedkyně senátu NSS Kateřina Šimáčková.
„Bourat se asi nebude, ale ani dál stavět“ > Kvítek zdůrazňuje, že místo je přírodní památkou a živočichové pod nejvyšším stupněm ochrany. „A navíc je to otázka hodnot. Současný postoj ministerstva životního prostředí ukazuje, že přírodu nechrání, ale že pouze vytváří mimikry developerům, aby dál stavěli,“ dodal Kvítek. Komentář společnosti Skanska se do uzávěrky vydání nepodařilo získat. Podle členky sdružení a zastupitelky Prahy 11 Radky Soukupové se firma snažila v některých věcech vyjít sdružení vstříc a chovala se korektně. „Provedla několik významných opatření – postavila například novou retenční nádrž či provedla úpravy, aby se obojživelníci mohli v území snadněji pohybovat,“ uvedla Soukupová.
Představitelé sdružení nepředpokládají, že by se již postavené domy na základě rozhodnutí soudu bouraly. „To ani nežádáme. Ale chceme, aby se tu dál nestavělo. Kdyby se tohle stalo v Anglii, kde je vymahatelnost práva, tam by ty domy byly odstraněny,“ uzavřel Kvítek.