• Není pochyb, že Jižnímu Městu jako městskému celku chybí řada veřejných funkcí. Kdybychom vycházeli pouze z tradice antických měst, tak bez rozmýšlení můžeme jmenovat divadlo, arénu či veřejné lázně. Úkolem a cílem městských samospráv by tedy mělo být tyto veřejné potřeby definovat a postarat se o jejich realizaci. (…)
• Není pochyb, že Jižnímu Městu jako městskému celku chybí řada veřejných funkcí. Kdybychom vycházeli pouze z tradice antických měst, tak bez rozmýšlení můžeme jmenovat divadlo, arénu či veřejné lázně. Úkolem a cílem městských samospráv by tedy mělo být tyto veřejné potřeby definovat a postarat se o jejich realizaci. Naproti tomu jsme svědky rozvoje nahodilého, kde samospráva poskytuje prostor především rozvoji cílů ryze soukromých. Proto vítáme materiál „Dostavba center Jižního Města“, předložený na 2. zasedání zastupitelstva v tomto volebním období, protože poskytuje žádoucí startovní bod pro veřejnou diskusi. S mnohými formulacemi tohoto materiálu však nelze souhlasit.
Jako alarmující nám zní konstatování z úvodu: „pro výstavbu bytových domů byly využity i územní rezervy, které měly sloužit jiným účelům“. Charakteristickou pro situaci je skutečnost, že zprávu, ze které citujeme, předložila koalice ODS a ČSSD, ta stejná koalice, která na Jižním Městě vládne společně již několikáté volební období. Mnohdy se jedná o ty samé politiky, kteří dnes předkládají zprávu, jenž konstatuje „nedostatek potřebných ploch pro další výstavbu“, kteří dříve pro prodej takových ploch zvedali ruce, a tím způsobili, že městská část nad pozemky ztratila kontrolu.
Za další chceme upozornit na „navrhovanou rozsáhlou zástavbu po obou stranách dálnice D1 jižním směrem (rozvojové plochy Šeberov a Újezd)“, která je takto otevřeně v oficiálních materiálech zastupitelstva prezentována poprvé. Zmiňovaná zástavba staví do zcela nového světla tzv. Vesteckou spojku, která byla doposud prezentována jako ulehčení místní dopravě od tranzitu ze směrů Vestec a Zdiměřice. Dle zveřejněných plánů však tato spojka bude naopak mimo jiné přivádět další dopravu do zmíněných území, zvláště pak v případě, že se rozvojová území stanou územím obchodním.
Jižní Město má nepochybně čtyři přirozená hlavní centra, která jsou totožná se stanicemi metra. Každá z těchto lokalit má však podstatně odlišné přírodní a situační podmínky, a proto by se v úvahách o dalším rozvoji mělo přistupovat ke každé z těchto lokalit odděleně. V předloženém materiálu jsou nastíněny pouze některé okolnosti situace Opatov či Háje, ostatní lokality zmíněny nejsou. Pro závažnost předložených dokumentů požadovalo HPP11, aby se neveřejná důvodová zpráva a její přílohy staly veřejnými. Po souhlasném prohlášení starosty D. Mlejnského na jednání zastupitelstva je za takové považujeme a publikujeme je na našich stránkách
Důvodová zpráva, příloha č. 1, příloha č.2
Je asi již příznačné pro jednání naší samosprávy, že tento pro budoucí rozvoj městské části klíčový bod byl zamotán do posunutí termínu úkolu z usnesení týkajícího se pouze lokality Háje. Opozice proto prosadila tři důležitá usnesení: oddělení tohoto tématu od posunutí termínu pro podklad revitalizace Hájů, povinnost informovat o tématu rozvoje území na stránkách časopisu Klíč a vypracování návrhu rozvoje Jižního Města z celkového pohledu.
Závěrem bychom chtěli také zdůraznit, že uvítáme prostřednictvím diskuse na tomto webu, nebo i jinou formou, Váše náměty a nápady k dostavbě Jižního Města, což jistě bude předmětem nejednoho dalšího jednání zastupitelstva.
Jiří Krautwurm, HPP 11