• Stavební záměry se množí jako houby po dešti a veřejnost bude od Máchova jezera reagovat jen těžko. Zatímco lidé spěchají na dovolenou, dochází k předkládání jihoměstských lahůdek.
To už je taková tradice – dokumentace záměru se zveřejní zpravidla v okamžiku, kdy se předpokládá pokles aktivity a pozornosti obyvatel. To samé platí o veřejném projednání EIA. Nejpříznivějším termínem bývají prázdniny a vánoce. (…)
• Stavební záměry se množí jako houby po dešti a veřejnost bude od Máchova jezera reagovat jen těžko. Zatímco lidé spěchají na dovolenou, dochází k předkládání jihoměstských lahůdek. To už je taková tradice. Dokumentace záměru se zveřejní zpravidla v okamžiku, kdy se předpokládá pokles aktivity a pozornosti obyvatel. To samé platí o veřejném projednání EIA. Nejpříznivějším termínem bývají prázdniny a vánoce.
Co se v létě chystá? EIA!
Pod zkratkou se skrývá termín Environmental Impact Assessment – projednávání „vlivu na životní prostředí“. Málokdo takové věci věnuje pozornost. Dokumentace záměru je zveřejněna na portálu Cenia, kde najdete termín, do kterého je možné podávat připomínky. Následuje vyhlášení veřejného projednání EIA, kde investor obhajuje stavební záměr a čelí posledním námitkám a připomínkám. Pokud jsou podány po termínu veřejného projednání, již se neřeší. Situace není jednoduchá. Na Jižní Městě je záměrů až příliš a docela nás zaměstnávají. Obvykle se jedná o studium stovek stran materiálu – stavební záměr, hlukové a rozptylové studie, příroda, voda, dopravní zátěž, kumulativní vlivy dalších staveb a tak dále a tak dále. Výsledkem jsou odborné argumenty našeho týmu (viz připomínky k projektu „Nový Opatov“ ). Prázdniny a dovolené pro nás příliš neplatí.
Záměry bod po bodu:
• Veřejné projednání EIA na projekt „Nový Opatov“ je popsána v předcházejících článcích.
• Investiční skupina obchodního řetězce Globus zveřejnila zjišťovací studii EIA týkající se pozemků v místě bývalého výzkumného ústavu zemědělských strojů podél severního konce ulice Türkova. Podle dokumentace se jedná o prodejnu s rozlohou 12.000 m², výrobny pečiva a masných výrobků, kanceláře pro vedení firmy a hlavně logistické centrum pro potřeby řetězce, čerpací stanici a myčku aut. Termín podání námitek je do 30.7.
• Projekt bytového domu Gregorova nepodléhá EIA, tudíž developer může rovnou žádat o územní řízení (oznámení OŽP MHMP).
• Zveřejnění dokumentace EIA pro bytový soubor Na Výhledu > zde. Jedná se o parkoviště Hrdličkova – Blatenská a zelenou plochu u zastávky Dědinova. Připomínky je třeba podat do 15. 8.
• Obchodní a skladové centrum Na Jelenách, EIA, desítky tisíc metrů obchodních a skladovacích ploch. Námitky a připomínky je třeba podat do 4.8. Informace z tisku > zde
Proč dochází k zahušťování výstavby na Jižním Městě?
Trend zahušťování nastolila ODS pod vedením starosty Dalibora Mlejnského ve spolupráci s koaličními (ČSSD, Pražané za svá práva) a skrytými partnery (KSČM). Konstatování vypadá divoce, ale při troše trpělivosti lze snadno ověřit ze zápisů o hlasování zastupitelstva.
V posledním roce se část zastupitelů jmenovaných stran převléká do nových kabátů:
Dalibor Mlejnský (dříve ODS): Jižní Město-náš domov > foto
Jiří Janeček (dříve ODS): Občanská konzervativní strana > foto
Vítězslav Bílek (dříve ČSSD): Strana práv občanů > foto
Michal Anděl (dříve Pražané za svá práva): Pro Prahu > foto
Josef Holub (dříve Pražané za svá práva): Pro Prahu > foto
Jiří Fausek (dříve ČSSD): Pro Prahu > foto
Kdo je proti zahušťování výstavbou?
Hnutí pro Prahu 11 s podporou řady občanských sdružení a místní TOP09. Slovo místní vyjadřuje skutečnost, že na pražské úrovni Hudečkova TOP09 developerským záměrům nahrává.
Co s tím?
Řešení je jednoduché. Jižní Město nám přirostlo k srdci, takže budeme pokračovat v bránění masivní zástavbě. Můžete nás podpořit prací pro společnou věc, nebo hlasem ve volbách. Důvěřujte nám – na kotrmelce a komediální výstupy nemáme natrénováno…
Ing. Jiří Štyler, předseda Hnutí pro Prahu 11, 608 161 430