• Novela stavebního zákona omezila účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních, další z řady „nových“ stavebních zákonů, tentokrát připravovaný Hospodářskou komorou (tedy i developery), má práva občanů omezit ještě silněji. Senátor Ladislav Kos a Aleš Kulhánek (zastupitelé za Hnutí pro Prahu 11) se v listopadu 2018 zúčastnili semináře na toto téma v Poslanecké sněmovně, kde v diskuzi bojovali za udržení práv veřejnosti v procesu povolání staveb. (…)
• Novela stavebního zákona omezila účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních, další z řady „nových“ stavebních zákonů, tentokrát připravovaný Hospodářskou komorou (tedy i developery), má práva občanů omezit ještě silněji.
Senátor Ladislav Kos a Aleš Kulhánek (zastupitelé za Hnutí pro Prahu 11) se v listopadu 2018 zúčastnili semináře na toto téma v Poslanecké sněmovně, kde v diskuzi bojovali za udržení práv veřejnosti v procesu povolání staveb. Vše je shrnuto v pořadu Nedej se plus: Právo jenom za peníze:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/218562248410037-pravo-jenom-za-penize
Vice o semináři vč. prezentací a zvukového záznamu najdete > ZDE | Seminář „Rozhodování bez účasti veřejnosti: Rychleji a lépe?“ > ZDE
Mimo to Ministerstvo dopravy hodlá další novelou zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury bránit obcím, vlastníkům ohrožených pozemků a spolkům, aby mohli upozornit na chyby úřadů. Ozvat by se podle něj mohli až po zaplacení kauce 25 tisíc plus 10 tisíc za každé připomínkované závazné stanovisko. Místo zjednodušení povolování o stavbách přichází ministr Ťok s dalšími komplikacemi, aby zakryl neschopnost vlastního úřadu zavést účinná řešení. Navíc omezení práv lidí, kteří by si zaplacení nemohli dovolit, je bez debat protiústavní a nemá obdobu ani v jiných demokratických zemích v Evropě.
Sjednocení a zjednodušení pravidel rozhodování o stavbách důsledně prosazují ekologické organizace – můžete se připojit k výzvě Zeleného Kruhu > ZDE
Neustálé změny stavební legislativy jsou zcela kontraproduktivní vzhledem k cílům usnadnění, zefektivnění a zrychlení povolování staveb v ČR. Přitom jak Ťok, tak mnozí další politici v médiích šíří nepravdivé informace o důvodech průtahů, obviňují obce, vlastníky pozemků a spolky, že ztěžují práci úřadů, protože upozorňují na nezákonná rozhodnutí. Na vyřízení připomínek přitom mají úřady lhůtu jeden měsíc. Korunu hlouposti nasadil nedávný návrh ODS na „urychlení“ stavebního řízení ve stylu „Kdo mlčí, ten souhlasí“: tj. pokud se stavební úřad nevyjádří do 30 dnů, bude se brát, jako kdyby se vším v předloženém projektu souhlasil. Ministr dopravy Ťok se nedávno vyznamenal i svým návrhem na zrušení evropské ochrany přírody (NATURA 2000) v Labském údolí, aby zprůchodnil stavbu jezu u Děčína.
Vláda Andreje Babiše chce zkrátka postavit jez na Labi za každou cenu. Svým usnesením prohlásila tuto zbytečnou stavbu za min. 5 miliard korun, která zničí cennou přírodu Labského údolí, za veřejný zájem! Místo stavebního úřadu a orgánů ochrany přírody tak bude o stavbě rozhodovat sama. Ne nadarmo projednává Evropská unie zavedení nové jednotky kalamity – jeden ťok.