28.09.2023 • 07:26 • týden 39

fb.mpp.je.protiustavni• Proti návrhu nového územního plánu Prahy protestují i nejvyšší úřady, podle kterých MPP odporuje nejen stavebnímu zákonu, ale dokonce i ústavě a měl by být proto od základu přepracován. Pokud jeho tvůrci v čele s arch. Kouckým kritiku opět odmítnou, hrozí, že MPP zruší soud a Praha se ocitne bez územního plánu.

Bohužel, dokud bude na velké Praze radním pan Petr Hlaváček (TOP 09 a STAN), ochránce arch. Kouckého, a dokud budou další členové pražské koalice prosazovat novou výstavbu za každou cenu, nebude zřejmě vůle na MPP cokoli měnit a arogance jeho tvůrců bude pokračovat.

Metropolitní plán spolu s dalším rozvolňováním stavebního zákona (a pražských stavebních předpisů - nedávné vypuštění požadavku na proslunění bytů) otvírá riziko ještě většího a nekontrolovatelného zahušťování sídlišť. Jedná se o nebezpečnou kombinaci, neboť developeři nebudou brát ohled na potřeby obyvatel, ba naopak, chtějí mít neomezenou možnost stavět nové domy a maximalizovat svůj zisk bez ohledu na kohokoli. Někteří politici si toto bohužel neuvědomují a nebo naopak z podpory developerů těží.

Pokud bude MPP přes pomýlenost či laxnost politiků a veřejnosti nakonec schválen, troufáme si tvrdit, že skončí čas stavebního práva a nastane čas džungle, právo silnějšího, kdy všichni budou chtít postavit všechno a hned bez koncepčního řešení a ohledu na veřejné zájmy.

Kuriózní na kauze MPP je rovněž to, že jak staré, tak nové vedení Prahy (tzn. i Piráti) odmítli uvedená stanoviska ministerstev zveřejnit. Spolek Arnika si je musel vyžádat u samotných dotčených orgánů. Navíc žádný pražský zastupitel nepodpořil zástupce Arniky dne 21.3.2019 s žádostí projednat MPP přímo na jednání zastupitelstva, i když jim Arnika poslala předem otevřený dopis, ve kterém jim celý problém spojený s MPP předem popsala. Takto si Piráti představují transparentní vedení radnice?

Např. podle MŽP Metropolitní plán opomíjí zátěž z narůstající dopravy vedoucí k fatálnímu zhoršení ovzduší v Praze a zdraví obyvatel. Také zcela ignoruje adaptační strategii, která má Prahu připravit na změny klimatu. Ministerstvu kultury vadí, že díky nedostatečné regulaci výškových budov hrozí Praze vyškrtnutí ze seznamů UNESCO. Další výtky směřují k tomu, že MPP nechrání parky, umožní stavět věžáky, ani jasně neříká, kde budou stát bytové domy, kanceláře, obchody a veřejná vybavenost, jako školy, nemocnice nebo domovy pro seniory. Na stejné chyby upozorňovalo i Hnutí pro Prahu 11, stejně jako řada ekologických organizací i městských částí.

• Sledujte NEDEJ SE “Bude Praha TOP” (Nedej se plus) | ČT2 | 5.5.2019

 

2019.05.05.Nedej.se.Plus.Bude.Praha.TOP


Související odkazy:

• Stanoviska dotčených orgánů k MPP > ZDE

• Znečištěné ovzduší - neviditelný zabiják


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit