• Místo před bývalou chodovskou školou v Praze 11 se dne 2. května 2015 proměnilo v bojiště. Vedení jedenácté městské části připravilo speciální program, který připomněl významnou událost v květnu 1945, kde padlo přes čtyřicet lidí a desítky bylo zraněných. Letos totiž uběhlo přesně 70. let od Pražského povstání a konce druhé světové války. V článku dále naleznete video a spousty fotografií…
• S lehkým odstupem vás informujeme o významné události. Místo před bývalou chodovskou školou v Praze 11 se dne 2. května 2015 proměnilo v bojiště. Vedení jedenácté městské části připravilo speciální program, který připomněl významnou událost v květnu 1945, kde padlo přes čtyřicet lidí a desítky bylo zraněných. Letos totiž uběhlo přesně 70. let od Pražského povstání a konce druhé světové války.
Vedení Prahy 11 se rozhodlo, že se k těmto oslavám připojí právě historickou rekonstrukcí. Aby mohlo představení vidět co nejvíce lidí, byl posunut datum akce o něco dříve, tak akce vyšla na sobotu – a skutečně dostavily se stovky občanů i občánků, třebaže první sovětský tank se na Chodově objevil až 9. května ráno.
Program byl pečlivě připraven a tak se i odehrál. Akce byla rozdělena na dvě části. První byla replikou bojů o chodovskou školu, druhá pietním aktem na chodovském hřbitově, vše moderoval Radek Galaš z Muzea policie ČR. „Chceme, aby to bylo co nejvíce autentické. Už máme připravený zábor před školou, dokonce odkloníme i linku městské dopravy a překryjeme přechody pro chodce,“ pravil pan starosta před oslavami.
Nejprve se před školou schází 150 vojáků v dobových uniformách. Ve školy totiž tenkrát fungoval lazaret s německými vojáky. Figuranti zastupjí německé vojsko, Rudou armádu i civilisty. Dokonce i novináři a fotografové pohybující se mezi figuranty mají na sobě označení Červený kříž (tehdy ještě neexistovaly nápisy press). Ozvučení bylo řešeno komentářem z oken chodovské školy.
Ve druhé části programu proběhla cesta na hřbitov, kde je přibližně 240 pomníků padlých, podílejících se na osvobození Prahy. Pietní akt zahájil kostelní sbor, následovala krátká bohoslužba a po proslovu pana starosty vypálili vojáci čestnou salvu. Senioři se mohli na hřbitov přesunout autobusem pořadatele. U školy mezitím probíhal doprovodný program. Návštěvníci si mohli prohlédnout dobovou techniku a k dispozici byli i dobrovolní hasiči. Dospělí mohli využít občerstvení, děti skákací hrad. Na akci byli též pozváni zástupci několika ambasád.
V květnu 1945 bojovali Chodovští za svobodu
• K povstání v Praze 5. května 1945 se připojili i občané Chodova. Obklíčili chodovskou školu, kde sídlila jednotka SS. Po vyjednávání složilo zbraně všech 168 vojáků, které internovali ve třídách. V noci se pak vydaly dvě čety chodovských bojovníku na pomoc do Kunratic.
• V neděli 6. května se jedna z hlídek snažila přimět ke kapitulaci německé vojáky, kteří u Milíčovského lesa byli u vlakového transportu. Němci ale dvoučlennou hlídku v přestřelce zabili.
• Na Chodov zaútočilo 7. května čtyři sta esesáků s děly, minomety a kulomety. Místním pomáhali i lidé z Hájů, Vršovic, Záběhlic nebo Průhonic. Boje se protáhly do noci. Němci vraždili i civilisty ukryté v domech a demolovali domy. Odvedli skoro devadesát rukojmích. Pak přišli na pomoc posily z Uhříněvsi a Hostivaře a bojovou linii dostali pod kontrolu. Před půlnocí se začali nacisté stahovat a odnášet své mrtvé. V boji zahynulo 49 místních obránců a civilistů.
• Po poledni 9. května přijely na Chodov první jednotky Rudé armády. Přestřelky v okolních lesích se protáhly až do 12. května.
Užijte si dramatické video a fotky!
{gallery}2015.05.02.Vyroci.konce.valky.70.let/foto/{/gallery}
Poděkování za poskytnuté informace patří Mgr. Pavle Janouškové!