• S blížícími se volbami se začnete ptát, co pro vás děláme, zde máte zprávu z našich vystoupení na půdě magistrátu. Nerezignujte, zajímejte se o problematiku a minimalizujme společně škody napáchané vedením Prahy a starostou Mlejnským! (…)
• Ve čtvrtek 29. 5. 2014 se uskutečnilo zasedání zastupitelstva HMP. Na programu jednání byly dva body, které v budoucnu negativně ovlivní život na Roztylech. Proto šli na jednání připraveni zastupitelé za HPP11 Ing. Ladislav Kos, Ing. Jiří Štyler a zástupci občanských sdružení Zelené Roztyly PhDr. Šárka Zdeňková a Ochrana Roztyl RNDr. Zuzana Malá.
Nejprve došlo v programu na vydání změny územního plánu Z 1147/06, která mění plochy DH (doprava) na ZVO-I (administrativní věžák). Návrh usnesení navržený Radou HMP: ZMĚNU NESCHVÁLIT. Překvapením bylo uvedení bodu primátorem Tomášem Hudečkem, který ve svém vystoupení navrhl změnu schválit. V diskuzi za sebou vystoupili RNDr. Zuzana Malá a Ing. Jiří Štyler (vystoupení naleznete níže na stránce). Vysvětlili škodlivost navrhované změny pro území kolem metra Roztyly. Dále následovala bouřlivá diskuze opozičních zastupitelů, kteří nechápali, proč primátor mění usnesení Rady, se kterým šla změna do Zastupitelstva. Při hlasování byla změna hlasy TOP 09, ČSSD a nezávislých potvrzena. Pryč jsou jejich sliby, nejmocnější jsou dlouhé prsty develovepřů. Socialistickotopácká zastupitelská klika je jasně a prokazatelně přijala. Zájem a zdraví obyvatel – voličů a jejich dětí, minimálně v těchto případech, pro zastupitele TOP 09 a ČSSD nebyl podstatný. Pryč jsou sliby developerského primátora Hudečka, že je třeba území kolem stanice metra Roztyly řešit komplexně až v novém územním plánu.
Po nějaké době přišel na řadu jednání bod 1/10, ve kterém se rozhodovalo, které podněty na změny územního plánu se začnou pořizovat. Mezi podněty byl i ten s č. 128, ve kterém chce firma Alborg – Development polovinu plochy, kterou vlastní na Roztylech (kde přesně, se můžete podívat zde), převést z VV (veřejná vybavenost) na OB-F (obytná). O tom, jakým způsobem se tento podnět na Výboru pro územní rozvoj ZHMP dostal z kategorie nedoporučené do kolonky doporučené, jsme již informovali. Už členy Rady HMP jsme upozorňovali před jejich jednáním o materiálu s těmito podněty na značně nestandardní jednání výboru v případě podnětu č. 128. Rada jednala o asi 300 podnětech na změny 5 minut a celý tisk tak, jak ho dostala, bez diskuze, schválila. Na Zastupitelstvu v diskuzi k tomuto bodu jednání vystoupili: Ing. Jiří Štyler, RNDr. Zuzana Malá, Ing. Ladislav Kos a PhDr. Šárka Zdeňková.
Jejich návrh na přeřazení podnětu č. 128 z doporučených do nedoporučených ke schválení si přivlastnili opoziční zastupitelé, takže se o něm mohlo hlasovat. Hlasování však dopadlo neúspěšně a podnět byl ponechán mezi doporučenými, a tak také schválen, i když předsedajícímu zasedání bylo předáno 550 podpisů obyvatel okolních domů, kteří nesouhlasí, aby místo veřejné vybavenosti určené pro ně, vznikly pouze další obytné domy. Mejnský se při hlasování o dvou pozměňovacích návrzích na přeřazení podnětu mezi nedoporučené alibisticky zdržel. Zdržel se i při hlasování o celku. Po hlasování o celém tisku však veřejně prohlásil, že hlasoval PRO. Tuto skutečnost najdete ve stenozápise a videu záznamu jednání.
O tom, že v rozhodování nehraje roli odborný názor, svědčí postup při jednání Zastupitelstva ten den. Jako první bod jednání bylo zadání změny Z 1249/06 na Praze 5. V této změně měla být plocha veřejné vybavenosti změněna také na obytnou. Změna byla navržena k ukončení. A zadání změny bylo neschváleno. Proč se stejné pravidlo neuplatnilo při podnětu č. 128 na Roztylech, je tedy více než záhadou. Evidentně pravidla pro vyvolené firmy a skupiny stále (tak jako v minulosti) neplatí.
Co teď čeká obyvatele Jižního Město ve výše uvedených dvou případech? V případě změny, která zastavuje území těsně u stanice metra Roztyly, by to měl být proces EIA. A případě pozemků firmy Alborg – Development účast v celém procesu pořizování změny. Prosíme proto všechny:
NEREZIGNUJTE A V NÁSLEDUJÍCÍM VÝVOJI NÁM POMOŽTE, ABY ŠKODY NAPÁCHANÉ VEDENÍM PRAHY A STAROSTOU MLEJNSKÝM BYLY CO NEJMENŠÍ!
Přijďte k volbám, volte kandidáty Hnutí pro Prahu 11 a kandidátku SNOP do MHPM, kde jsou naši kandidáti!
Za Hnutí pro Prahu 11 RNDr. Zuzana Malá a Ing. Jiří Štyler
• Vystoupení zastupitelů za HPP11 a občanských sdružení (video spustíte kliknutím na obrázek)
RNDr. Zuzana Malá k bodu 1290A dne 29.5.2014 na zasedání zastupitelstva Magistrátu HLMP
• Vážené dámy, vážení pánové, jmenuji se Zuzana Malá a jsem z občanského sdružení Ochrana Roztyl. Občanská sdružení Zelené Roztyly a Ochrana Roztyl zásadně nesouhlasí s návrhem změny Z1147/06, a to z následujících klíčových důvodů, které jsou obdobné jako ty pro zamítnutí návrhu celoměstsky významné změny Z 2722/00 Velké Roztyly, což ZHMP udělalo na svém zasedání 22. 9. 2012. • 1) Změna navrhuje výstavbu administrativního polyfunkčního objektu na úkor vysoce cenných ploch veřejné infrastruktury určené pro řešení aktuálních, ale i dlouhodobých potřeb města, především jeho centrální části, resp. ploch a zařízení hromadné dopravy osob, parkoviště P+R, apod. • Se změnou, po dobu celého jejího projednávání rovněž nesouhlasila MČ Praha 11. Na jednání VURM 6. 9. 2012 nicméně Ing. arch. Kábrt z pověření MČ požadoval schválení změny, a to z důvodu zabránění vzniku údajného velkého dopravního terminálu. • Na části pozemků, které jsou zahrnuty do navrhované změny, je autobusové nádraží a jsou tu i zastávky autobusů u stanice metra Roztyly. Pro rozšíření plochy autobusového nádraží je jistě nutný souhlas Prahy 11. Požadavek MČ zabránění vzniku velikého terminálu zabetonováním území jiným developerem proto vnímáme jako velmi zvláštní strategii. • 2) Přijetím změny by došlo k mohutné zástavbě (je navrhován maximální koeficient zastavitelnosti území „I“) kancelářskými budovami v těsné blízkosti Michelského lesa, který má neocenitelnou rekreační funkci. • Území v okolí stanice metra Roztyly je ve stávajícím územním plánu hl. m. Prahy vedeno jako lokalita prvořadě vhodná pro rekreaci. Realizace návrhu změny povede ke snížení rekreačního potenciálu tohoto území, snížení hodnoty místního krajinného rázu, a dále rovněž k negativním projevům v rámci veřejného zdraví a komfortu místních obyvatel díky nárůstu automobilové dopravy v území, které je již v současné době nadlimitně zatíženo hlukem a imisemi z komunikací 5. května a Ryšavého. • Na základě výše uvedených argumentů požadujeme, aby území v okolí stanice metra Roztyly bylo řešeno komplexně a aby pro něj byl zpracován regulační plán, který by stanovil jasná kritéria pro výstavbu parkových, sportovních ploch a přístupu do lesa a zohlednil nepřekročitelnou míru rozvoje dané lokality, stejně jako aktuální zájmy vlastníků a veřejnosti v dotčeném území. • Vážené zastupitelky a zastupitelé, po tom, co jste nyní vyslechli, neschvalte prosím Z 1147/06. Děkuji za vám.
Ing. Jiří Štyler k bodu 1290A dne 29.5.2014 na zasedání zastupitelstva Magistrátu HLMP
• Pane primátore, vážené zastupitelky, zastupitelé, dámy a pánové, Jsem zastupitelem Prahy 11 za Hnutí pro Prahu 11, které v posledních volbách bylo druhým nejúspěšnějším volebním uskupením na Praze 11. Vyslyšte, prosím, situaci obyvatel v okolí stanice Metra Roztyly. • V těsné blízkosti zájmového území je nejzatíženější komunikace České republiky. Jedná se o křížení ulic 5. května, na kterou navazuje D1 a Jižní spojky. Podle ročenky TSK v tomto dopravním uzlu projede 120 tis automobilů včetně nákladních. Právě situace kolem nákladní automobilové dopravy je v tomto území katastrofální. Vše se odvíjí od nedokončeného dálničního okruhu. Donedávna probíhala NAD po celé Jižní spojce. Po dokončení jihozápadní části okruhu byla NAD přesměrována přes ul. Spořilovskou. Místní obyvatelé velmi intenzivně projevovali svoji nevůli a Rada HMP jim vyhověla rekonstrukcí mostu u Kačerovského depa a přesměrováním dopravy. Tím se všechna negativa – hluk, emise a vibrace – přesunuly opět k Roztylům a opět zatížili místní obyvatele. • Právě projednávaná změna do tohoto území přivede další, naprosto nežádoucí dopravu. Podle měření ČHMU jsou dnes v tomto území velmi vysoce překračovány limity všech sledovaných škodlivin vč. těch nejhorších – rakovinotvorných. Z těchto důvodů je naprosto nežádoucí schvalovat jakékoliv změny a úpravy minimálně do doby dokončení celého dálničního okruhu Prahy a provedení následných měření škodlivin. • Proto Vás, jako volený zástupce obyvatel Prahy 11, žádám a navrhuji Vám, zamítnout předložený návrh. Předpokládám, že toto vážené zastupitelstvo svým hlasováním jasně podpoří zdraví a životy tisíců obyvatel a jejich dětí před osobními zájmy investorů. Předpokládám, že některý z přítomných zastupitelů se s mým návrhem ztotožní, předloží ho a Vy svým hlasováním obyvatelům Prahy dokážete, že zdraví tisíců dětí a voličů jsou Vám přednější před osobními zájmy developerů. Děkuji Vám za pozornost a vyslyšení zájmů obyvatel Prahy 11.
Ing. Jiří Štyler k bodu 1/10 2478 dne 29.5.2014 na zasedání zastupitelstva Magistrátu HLMP
• Pane primátore, vážené zastupitelky, zastupitelé, dámy a pánové, jsem zastupitelem Prahy 11 za Hnutí pro Prahu 11, které v posledních volbách bylo druhým nejúspěšnějším volebním uskupením na Praze 11. Vyslyšte, prosím, krátkou historii pozemků podél ulice Ryšavého. • V r. 2006 rada starostky Marty Šorfové na základě řádného výběrového řízení uzavřela nájemní smlouvu s investorem na dobu 25ti let na uvedené pozemky. Po dobu nájemní smlouvy měly na účet MČ Praha 11 dojít prostředky ve výši tržní ceny pozemků z r. 2006. Navíc pozemky by byly stále ve vlastnictví MČ. Součástí zmíněné smlouvy byla kromě podnikatelského záměru investora povinnost vystavět v daném území objekt se 60ti lůžky s pečovatelskou službou vč. zdravotnického zařízení a také veřejné velké dětské hřiště, víceúčelové sportoviště a sportovní halu, to vše na náklady investora. A bez navýšení koeficientů využití daného území. Jak zaznělo od mých kolegů, všechny tyto funkce veřejné vybavenosti v případě realizace současného záměru nebudou. • Tuto skutečnost považuji za hrubé selhání místní samosprávy a koalice ODS a ČSSD Prahy 11 pod kuratelou tehdejšího primátora Dr. Béma. Uvedená koalice navíc pozemky prodala na základě pouhého 15ti denního vývěsu a navíc zatížené nájemní smlouvou. V řádném výběrovém řízení mohlo dojít k nabídce s daleko vyšší cenou.Uvedené jednání se podle mého názoru neslučuje s postupem dobrého hospodáře a svědčí o velmi špatném nakládání se svěřeným majetkem. • Kroky, které v současnosti na těchto pozemcích zajišťuje vedení MČ Praha 11 a hlavně p. Dalibor Mlejnský pro investora jsou pro stávající obyvatele naprosto nepřijatelné a navíc směřují k úvahám o možnosti osobního prospěchu některých představitelů radnice P11. • Proto Vás, jako volený zástupce obyvatel Prahy 11, žádám a navrhuji Vám, zamítnout předložený návrh a přesunout ho do skupiny návrhů zamítnutých, které se již nebudou dále projednávat. • Předpokládám, že toto vážené zastupitelstvo svým hlasováním jasně podpoří funkci veřejné vybavenosti. • Předpokládám, že některý z přítomných zastupitelů se s mým návrhem ztotožní, předloží ho a vy svým hlasováním obyvatelům Prahy dokážete, že ekonomicko-klientelistické vazby, dobře známé z radniční koalice ODS, ČSSD a KSČM na Praze 11 nemají v současném magistrátním zastupitelstvu místo. • Děkuji Vám za pozornost a za vyslyšení zájmů obyvatel Prahy 11.
RNDr. Zuzana Malá bodu 1/10 2478 dne 29.5.2014 na zasedání zastupitelstva Magistrátu HLMP
Vážené dámy, vážení pánové, jmenuji se Zuzana Malá a jsem z občanského sdružení Ochrana Roztyl. Mé vystoupení se týká podnětu č. 128, který umožní firmě Alborg místo veřejné vybavenosti postavit pouze další obytné domy. Nejprve vám přečtu prohlášení obyvatel ulic v těsné blízkosti dotčené plochy. • Nesouhlasím s tím, aby byl podnět č. 128 na pořízení celoměstsky významné změny územního plánu, který navrhla firma ALBORG-DEVELOPMENT a.s. doporučen k pořizování. Plochy VV jsou pro město cenné, neboť v budoucnu může být situace s potřebou veřejné vybavenosti značně odlišná od současného stavu. Změna, ke které by došlo, by se mne bezprostředně silně negativně dotkla. Od roku 1989, kdy se do okolí stěhovali první obyvatelé, bylo slibováno, že na území, kterého se má změna dotknout, vyroste škola, MŠ, domov důchodců a sportoviště pro obyvatele okolních domů. Proto nemohu souhlasit se změnou z VV na OB-F. Toto prohlášení podepsalo 550 lidí. Po skončení svého příspěvku předám archy s podpisy předsedajícímu zasedání. • Ještě bych vás ráda seznámila, jakým postupem získal podnět doporučující stanovisko od Výboru pro územní rozvoj. Podnět byl projednáván 10. 3. 2014 na zasedání Výboru územního rozvoje. Předseda výboru doporučil podnět přeřadit z nedoporučených do doporučených. Při projednávání podnětu proběhla diskuse, které se mimo starosty MČ Praha 11 Mlejnského zúčastnili i občané Prahy 11, zástupci občanských sdružení z Prahy 11 a také opoziční zastupitelka na Praze 11. Vše je zaznamenáno v zápisu. Po diskuzi došlo k hlasování a výbor neschválil, aby změna byla doporučena k pořizování. • 26. 3. 2014 proběhlo další zasedání výboru. V jeho programu nebylo uvedeno, že by znovu měl být projednáván nedoporučený podnět č. 128. Podle zápisu z tohoto zasedání starosta Prahy 11 navrhl na jednání výboru zařadit tento podnět s odůvodněním, že jsou přítomni zástupci žadatele a chtějí se k návrhu vyjádřit. Předseda výboru navrhl podnět č. 128 řádně projednat. VURM s tím souhlasil. • V zápise je pak pouze uvedeno, že VURM souhlasil s přeřazením podnětu č. 128 z nedoporučených do doporučených a výsledek hlasování, kterým byl podnět doporučen k pořizování. Není v něm ani jeden argument, který členy výboru přesvědčil. • Vážené zastupitelky a zastupitelé, po tom, co jste nyní vyslechli, přeřaďte prosím podnět č. 128 do nedoporučených k pořizování. A v hlasování jeho pořizovaní nedovolte. Děkuji za vaši pozornost.
Ing. Kos k bodu 1/10 2478 dne 29.5.2014 na zasedání zastupitelstva Magistrátu HLMP
PhDr. Šárka Zdeňková k bodu 1/10 2478 dne 29.5.2014 na zasedání zastupitelstva Magistrátu HLMP
• Vážené dámy, vážení pánové, jmenuji se Šárka Zdeňková a jsem předsedkyní o.s. Zelené Roztyly. Nejsem tady poprvé, a to proto, že území kolem metra Roztyly je nejméně od roku 2007 opakovaně předmětem nadstandardní pozornosti naší MČ a na ní napojených tzv. developerů. Mé vystoupení se týká podnětu č. 128, jedné ze stovek změn z balíku celoměstsky významných změn tzv. vlny V. Změna č.128 umožní firmě Alborg zastavět současný lesík a zelenou louku až 22 bytovými domy. • Nejsou to ani dva roky, kdy MHMP na podzim 2012 zamítl celoměstsky významnou změnu Velké Roztyly. Součástí zamítnutých Velkých Roztyl bylo i toto území. A opět se zájemci snaží změnit funkci ÚP z VV na OB. Těmi zájemci nejsou nikdo jiní než 1. pan starosta MČP11 Mlejnský, 2. Firma Alborg. Nejedná se o změnu celoměstsky významnou, jak se tváří, nejedná se ani o změnu pro místní obyvatele žádanou. Jedná se pouze o změnu významnou pro firmu Alborg a její zájem – zastavět krásné území u lesa Rozyly bytovými domy. • Proč se u změny ÚP angažuje sám pan starosta? Sám se totiž v posledních měsících tady na MHMP osobně angažoval v zařazení změny č.128 k pořizování. Je toho více – naše MČ kácí od r.2010 na předmětném území nezákonně stromy, OŽP MČ P11 vydává jedno povolení k likvidaci zeleně za druhým, dokonce tyto pozemky naše MČ r.2008 prodala – za závratných 2500kč/m. Pod smlouvou o prodeji je podepsán – starosta Mlejnský. • A firma Alborg? Kromě toho, že se jí od MČ dostává dokonalého servisu, není složité si v obchodním rejstříku zjistit, že jde pouze o účelově založenou a.s., personáně napojenou na jednoho z největších developerů ČR FINEPCZ, a.s. Alborg byl založený pouze pár měsíců před prodejem těchto pozemků od obce. • Od roku 2009 sledujeme snahy MČ území kolem Roztyl změnit na zastavitelné. Jednou je to louka, podruhé třešňovka, vše v rekreačním území u Kunratického lesa. Vše pouze pro zájem konkrétních stavařů. Vše pouze bytová a administrativní funkce. Mohu se jako rodák Jižního Města zeptat, kdy konečně dojde na to, že se nemusíme bát, že na každou volnou plochu se těší administrativní budova, příp. další bytové domy? Všechny podobné změny jako je č. 128 vedou právě tímto směrem – vytěžit území bez ohledu na stávající obyvatele. Není už vážně čas na to, aby si MČ (a nedělám si iluze, že to je v jiných Prahách jiné) dělali z území chutná sousta pro osobní kšefty svých představitelů? Vážení zastupitelé, budete své kolegy, takové vykutálené podnikatelské politiky jako je starosta Mlejnský a jeho změna č.128 držet a podporovat donekonečna? • Pokud dojde ke změně z VV na OB-F, jedná se v tomto případě zcela jistě o změnu nevratnou. Alepuji tímto na svědomí vás všech zastupitelů, ve které jsme my občané vložili důvěru, aby se zachovali jako řádní hospodáři a nedovolili pro zájem jednoho developera obětovat území vhodné pro tolik žádanou stávající funkci, tj. veřejnou vybavenost. • Vážené dámy a pánové, osobně jsem v roce 2010 volila magistrátní TOP-09 s nadějí, že éra primátora Béma a její mafiánské praktiky spolehlivě skončí. Nebyla jsem v naději sama. Osobně pan primátor Hudeček byl pro nás zárukou. Skončily? Máme se začít stydět, že jsme volili magistrátní TOP-ku? Ukažte mi, prosím, že nemusíme. • Prosím tímto jako předseda o.s. Zelené Roztyly jménem občanů Roztyl Praha 11 (min. těch 550, kteří nesouhlas v posledních dnech podepsali) o přeřazení podnětu č. 128 do nedoporučených k pořizování. Děkuji za vaši pozornost…
Související články / odkazy:
• Zástavba Roztyl i Smíchova povolena
• Stavební horečka se Praze vymyká z rukou, bude hůř
• Roztyly a Smíchov budou! A basta!