• Na pozemcích parčíku a poblíž pomníku padlým na Litochlebském náměstí se kontroverzní firma Tweelingen, a.s., snaží od roku 2010 prosadit výstavbu téměř 100 m výškové administrativní budovy “ozdobené” neveřejným heliportem na střeše 22. patra, doplněné 6 PP garážemi pro 354 aut a využívající snad všechny výjimky ze stavebních předpisů.
V minulosti Praha 11 podpořila a magistrát odsouhlasil nezákonnou úpravu územního plánu (rekordní navýšení zastavitelnosti území z koeficientu E na K). Díky žalobě HPP11 až k Nejvyššímu správnímu soudu byla tato úprava ÚP zrušena. Následně došlo i ke zrušení výjimky ze stavebních předpisů (OTPP) a územního rozhodnutí.
Nyní Tweelingen, a.s. znovu žádá o umístění stavby a o udělení výjimky z OTPP. A pokud by stavební úřad Prahy 11 těmto žádostem nevyhověl, investor navrhuje přerušení územního řízení na dva roky (do 30.9.2019). Návrh na přerušení řízení je zdůvodněn možným vydáním úpravy územního plánu nutné pro případné umístění stavby.
Čeká Tweelingen, že se po blížících se komunálních volbách v r. 2018 změní mocenské poměry na Praze 11 a Magistrátu, které by jeho projekt vrátily zpět do hry? Že se k moci opět dostanou struktury, které umožnily rozjet celý kontroverzní projekt?
Obzvláště nelichotivou roli sehrála Mlejnského radnice, která pozemky v roce 2010 podezřele levně prodala záhadné firmě Tweelingen, a.s. (firma s nejasnou majetkovou strukturou, bez řádné adresy a bez kontaktů, založené krátce před výběrovým řízením), posvětila úpravu územního plánu, výjimku z OTPP, výjimečně přípustné monofunkční využití stavby a nechala projít proces EIA? I díky této kauze padlo obvinění na radní a zastupitele ODS, ČSSD, KSČM, Pražané za svá práva (kromě Mlejnského tedy pánové Meixner, J. Janeček, Zítka, Gabriel, Ditrich, Mihálik, Kárský, Belaník, Bílek, Anděl, Holub, paní Petrová, Štampachová a další), kteří tehdy zvedli ruku pro prodej dotčených městských pozemků! Stavební úřad žádosti o umístění stavby ani o přerušení územního řízení naštěstí nevyhověl.
• Zamítnutí žádosti o přerušení územního řízení > soubor
Nicméně, kdyby nebylo občanského spolku Chodov, Hnutí pro Prahu 11 a bdělých občanů z okolí Litochleb, dnes by místo parku s památníkem zcela jistě stál megalomanský mrakodrap – pomník Mlejnského rozvoje Jižního Města.
O obdobné přerušení územního řízení neúspěšně žádala i firma Hamrsport pro svůj projekt rozsáhlé sportovní haly a parkoviště na pozemcích základní školy K Milíčovu. Že by developeři doufali v návrat lepších časů, nový stavební zákon a nebo schválení Metropolitního plánu (rušící zavedený systém regulace výstavby „otravnými“ koeficienty zastavitelnosti území), který by jim zajistil pravý developerský klondike?
Ing. Aleš Kulhánek, Ph.D. a klub HPP 11
Související:
• Výstavba v Podjavorinské: soudní spor skončil po pěti letech u Nejvyššího správního soudu
• Mrakodrap na Litochlebském náměstí dostal „stopku“
• Kauza Tweelingen: Prodej Litochlebského náměstí
• VIDEO: 2017.03.22. > SSO: Sportcentrum Háje (HAMR Milíčov)
• OBVINĚNÍ MLEJNSKÉHO: JDE O PADESÁT MILIONŮ
• 2012.11.19. • 18. ZMČ > Videozáznam z prodeje pozemků Litochleb Daliborem Mlejnským firmě Tweeligen > VIDEO
• Litochlebský park: Dne 22.6.2018 došlo k zamítnutí odvolání se na zamítnutí žádosti o umístění stavby firmouTweelingen na Litochlebském náměstí ze dne 18.10.2017 > DOKUMENT – HPP 11 má v kauze významnou roli > KAUZA