• Dne 21.1.2011 se konalo setkání obyvatel žijících v okolí Litochlebského náměstí. Lidé se sešli, aby se dohodli na společné strategii k zabránění plánované výstavby 24patrového objektu na místě dnešního pietního parku s památníky padlým v I. a II. světové válce.
• Dne 21.1.2011 se konalo setkání obyvatel žijících v okolí Litochlebského náměstí. Lidé se sešli, aby se dohodli na společné strategii k zabránění plánované výstavby 24patrového objektu na místě dnešního pietního parku s památníky padlým v I. a II. světové válce. Jednalo se již o druhé setkání, iniciované o. s. Chodov, které se dlouhodobě v kauze angažuje. Obyvatelé, kteří přišli, spolupodepisovali petice; účastnili se mimořádného jednání zastupitelstva, které si na radnici vyvzdorovali; prošli Jižní Město protestním pochodem; brali si dovolenou, aby se mohli účastnit ústního vypořádání připomínek k územnímu rozhodnutí. Nic z toho zatím nepřesvědčilo dostatek zastupitelů k tomu, aby revokovali usnesení, kterým radnice dala projektu zelenou.
Dnešní situace navíc poodhaluje skutečné záměry radnice – vedle neprůhledného prodeje pozemků se zřejmě jedná o záměr zastavět území podél ulice Chilská (v okolí dálnice a metra Opatov) do výškové hladiny, kterou má kontroverzní dům na Litochlebském náměstí nastartovat.
Postoje bydlících obyvatel zatím žádného ze zodpovědných politiků nezajímají. Byť měly všechny politické strany ve svých programech ukončení projektů, které zhoršují kvalitu bydlení, stojí nová radnice stále proti svým obyvatelům.
Naděje vkládaná do voleb se zatím proměnila do větší síly opozice. Díky nečekané podpoře obyvatel stojí na straně odpůrců projektu dnes téměř polovina z 39 zastupitelů. Naopak pro kontroverzní projekt je zastupitelů 20. Jde tedy jen o několik hlasů, které by umožnily projekt (a nejenom tento) zastavit.
Občané se proto rozhodli oslovit všechny koaliční zastupitele a vysvětlit jim, proč je pro ně projekt nepřijatelný. Naopak očekávají, že jim zastupitelé, kteří projekt podporují, zdůvodní, v čem je veřejný zájem stavby. Vzhledem k dosavadním neúspěšným apelům na zastupitele však nechtějí obyvatelé ponechat nic náhodě. Rozhodli se sdružit finanční prostředky a najmout si právníka, který je bude ve sporu s radnicí zastupovat. Podobnou strategii použili i obyvatelé z Milíčova, kteří v roce 2007 podali žalobu ohledně územního rozhodnutí na výstavbu sídliště Milíčovský háj. Spor trval tři roky, ale na konci roku 2010 dal soud obyvatelům sdruženým v o. s. Hezké Jižní Město za pravdu a územní rozhodnutí zrušil. Další vyhraná žaloba pak pozastavila výstavbu.
Obě kauzy mají společný scénář: obyvatelé se nejprve obrátili na vedení obce s argumenty, proč stavby nechtějí: zdůvodňovali, vysvětlovali, apelovali. Sepsali petice, zapojili odborníky a média. Když neuspěli, hledali pomoc u nezávislého soudu. Co je to za sílu, která přiměje zastupitele, aby stáli proti občanům? Jaké motivy musí mít volení představitelé, aby nevyslyšeli úpěnlivé hlasy svých voličů? Proč nepřijímají zastupitelé argumenty lidí, kterým zhoršují kvalitu bydlení? Proč politici podporují spíše investory, než ty, které mají zastupovat? Jaké řešení zbývá zoufalým obyvatelům, kteří nejsou vyslyšeni svojí samosprávou?
Kdyby byla situace jiná a stáli by proti sobě odpůrci a zastánci staveb z řad obyvatel, šlo by o jasnou situaci: zastupitelé by museli volit mezi dvojím zájmem. Ale kdo z obyvatel zde vlastně developerské projekty chce? Komu prospějí další a další paneláky? Jaký veřejný zájem nové stavby reprezentují? Kdo z nich nakonec profituje?
Žaloba proti záměrům radnice je tím nejzazším řešením. Je výsledkem konfrontační komunální politiky, která nerespektuje hlasy obyvatel. To se promítá i do atmosféry města, kde jsou lidé na radnici stále naštvaní. Konfrontační politika zhoršuje mediální obraz sídla a tržní cenu bytů. Kontroverzní projekty odrazují potenciální investory, kteří nehodlají město vysávat.
Lidé se primárně domnívají, že obrátí-li se na starostu, najdou vyslyšení. Lidé očekávají, že radnice zastupuje jejich zájmy, potažmo zájem veřejný. Jak je na výše uvedených příkladech vidět, obyvatelé se vždy nejprve pokoušejí o dohodu. Pokud je však komunikace vedení města s obyvateli nevstřícná, lidé se snaží hledat jiná řešení: odborná, politická, mediální, soudní.
Dohoda vedení města s lidmi nemusí být ani rychlá, ani jednoduchá. Jde ale o to, aby došlo na vzájemný dialog. Tam, kde vůle k němu chybí, nastupují nestandardní řešení. Žaloba je jen jedním z nich.
Řešení na Jižním Městě se zdá být jednoduché: odpůrcům projektů chybí v tuto chvíli jen několik zastupitelských hlasů. Podaří se prolomit koaliční jednotu a najít spojence pro vstřícnou rozvojovou politiku Městské části Praha 11? Kdo se postaví na stranu obyvatel?
Radka Soukupová, členka zastupitelstva MČ Praha 11 za HPP 11