• Voliči, občané, čtenáři… ačkoliv se vaše zraky již dva měsíce upírají zejména na vyjednávání koalice, za pozornost stojí i jiná událost. Dne 30.10.2018 obdržela MČ Praha 11 žádost o vyjádření k projektové dokumentaci REZIDENCE NODOM. Po interním projednání bude dokumentace předložena Radě MČ Praha 11.
Nově navržený objekt je umístěn v ulici Milínská, cca 8 m východně od panelového bytového č. p. 2247, v místě původně navrženého objektu D > MAPA. Navržený objekt je v nadzemní části opticky rozčleněn na tři hmoty, které mají 5, 6 a 10 nadzemních podlaží. Objekt je osazen v severním svahu s převýšením 12 m. Objekt má z těchto důvodů 5 podzemních podlaží, dvě nejvyšší z nich jsou částečně určené pro bydlení, jsou v nich byty orientované k Milínské ulici. V podzemních podlažích jsou dále garáže, technické zázemí a sklepy. V objektu bude celkem 69 bytů a 1 obchod do 200 m2 prodejní plochy. | Více > ZDE
Zástavbě NODOM se v posledních letech věnovali místní občané Chodovce, spolky z Jižního Města a zástupci Hnutí pro Prahu 11. V lednu 2015 byl v informačním systému EIA zveřejněn záměr Bytový soubor REZIDENCE NODOM, Praha 11 (PHA963). K oznámení záměru se vyjádřili i občané a spolky. 9.7.2015 byl vydán závěr zjišťovacího řízení: Záměr Bytový soubor REZIDENCE NODOM, Praha ll – Chodovec, k. ú. Chodov bude posuzován podle zákona. Bohužel, firma NODOM nedovolila zveřejnit dokumentaci k záměru výstavby na webu MČ P11, ddříve s PD nesouhlasila jak radnice starosty Mlejnského tak starosty Štylera.
Příslušný úřad proto požaduje zpracovat dokumentaci, ve které je vhodné uvést následující:
Přehodnotit rozsah záměru ve vztahu k platnému ÚPn a charakteru území, do kterého je záměr situován, včetně návrhu variant. • Precizovat rozptylovou studii, včetně doplnění návrhu kompenzačních opatření, která zajistí alespoň zachování stávajícího znečištění B(a)P v daném území, případně jeho snížení
Doplnit rozptylovou studii o posouzení umístění výduchu z parkovacího objektu C tak, aby nedocházelo ke zhoršování kvality ovzduší pro obyvatele v dýchací zóně, případně navrhnout umístění výduchu nad střešní hladinu sousedních objektů • Přepracovat hlukovou studii v souladu s požadavky HS HMP včetně návrhu dostatečných protihlukových opatření pro fázi výstavby i provozu záměru • Precizovat studii vlivu na veřejné zdraví na základě aktualizované rozptylové a hlukové studie • Posoudit možnou kumulaci vlivů záměru s vlivy jiných známých záměrů (realizovaných, připravovaných, uvažovaných), včetně bližší identifikace těchto záměrů. Prověřit kapacitu ul. Milínská a ul. Klapálkova pro budoucí staveništní a dopravní obsluhu • Prověřit kapacity nejbližších křižovatek v území • Zdůvodnit navrženou etapizaci výstavby • Doplnit popis stávajícího a cílového stavu dotčeného území z hlediska zastavěných a nezastavěných ploch, včetně ploch rostlého terénu a ostatní zeleně • Precizovat dendrologický průzkum, včetně konkretizace kácených dřevin a návrhu náhradních výsadeb • V co možná největší míře zachovat stávající vzrostlou zeleň a zvážit založení stromořadí podél severního okraje vozovky ul. Milínská • Precizovat způsob nakládání s dešťovými vodami, včetně vyhodnocení vlivu na VKP Chodovecký potok • Prověřit hodnocení vlivu záměru na krajinný ráz a doplnit 3D model • Doplnit dokumentaci o návrh opatření pro ochranu zvláště chráněného druhu rorýse obecného (Apus apus)
Příslušný úřad doporučuje, aby dokumentace obsahovala přehledné vypořádání všech obdržených vyjádření k oznámení. Příslušný úřad podle § 7 odst. 5 zákona navrhuje zpracování variant řešení záměru, které by reagovaly na obdržená vyjádření k oznámení. Dokumentace do následujícího řízení nikdy nebyla dodána a záměr byl 15.6.2017 ukončen z jiných důvodů: Dne 9.6.2017 obdržel příslušný úřad žádost oprávněného zástupce oznamovatele o ukončení procesu posuzování vlivů na životní prostředí. Nyní se společnost již druhým domem “salámově” vrací ke svému projektu.
Prvním je již zmíněný Bytový dům Milínská (Regard), situovaný na místní nevyužité parkoviště > MAPA | WEB INVESTORA – zahájení výstavby > zima 2018 | WEB PROJEKTU | WEB MČ P11 | Rozhodnutí o umístění stavby (12.3.2018). I když se jednotlivé domy odlišují od původního návrhu, bez celkového posouzení záměru nelze určit, zda investor splní alespoň požadavky, které mu byly uloženy v závěru zjišťovacího řízení EIA. Změna zákona o EIA tak připravila místním obyvatelům nemilý dárek ve formě jednoduché realizace kontroverzního záměru. Novela stavebního zákona pak vyloučila spolky s jejich relevantními připomínkami z územního a stavebního řízení a ponechala veškerou tíhu na lidech bydlících v sousedství stavby. Nemyslíme si, že toto je nejlepší způsob, jak zajistit v Praze dostatečný počet bytů. Dalším objektem je polyfunkční dům ul. Choceradská a Senohrabská > MAPA (PROCTUS 4 s.r.o., (objekt SO.05.A / bytový dům, objekt SO.05.B / garážový dům) > Oznámení o zahájení stavebního řízení. Aktuálně je nabízen pod názvem View Spořilov.
NODOMU se HPP 11 věnovalo i v mapách výstavby, které znáte z Klíče (2015), když bylo HPP 11 na radnici a o stavebních záměrech obyvatele důkladně informovalo > Stavební záměry na Jižním Městě | MAPA
Na konci ulice plánuje stavet Central Group Obytný soubor Blažimská (dříve nazvaný Obytný soubor Trojmezí), psali jsme o něm zde > Stavební záměry na Jižním Městě | MAPA
Připomínáme programové prohlášení RMČ Praha 11 2014 – 2018 > ZDE: „Nedovolíme zahušťování stabilizovaných ploch dalšími investorskými projekty. Pro problematická území budeme požadovat zpracování regulačních plánů.“
Jaký máte názor na tuto výstavbu na Praze 11? Skutečně nás v roce 2050 musí být na Praze 11 o 42 700 víc? Jisté je, že stavět se bude, pokud budou developeři na radnici P11 nacházet spojence, upřednostňující zájmy jejihc před zájmy stávajících obyvate P11.
“Počet obyvatel na Praze 11 v prosinci 2016 byl 77 522, současný územní plán předpokládá obydlenost na úrovni 85 590, zatímco MPP v roce 2050 na úrovni až 120 192 obyvatel. Jedná se o 55% nárůst vzhledem k současnému stavu. Na Praze 11 má díky “rozvoji lokalit” přibýt 42 670 obyvatel a 44 316 pracovních míst! Jedná o nepřijatelné zahuštění naší městské části. Stávající technická a veřejná infrastruktura Jižního Města je již v současné době na hranicích své kapacity, v případě dopravy v klidu dokonce za hranicí potřebné kapacity.” | Zdroj: • Metropolitní plán: jak na něj?
Infoservis HPP 11
Související:
• Téma NODOMu na The Facebook > ZDE
• Třináctipodlažní domy přilepené k paneláku? Rusové bizarnost v Praze 11 stopli