• Stanovisko Hnutí pro Prahu 11 k otevření areálu Jedenáctka VS dne 23.6.2014 – k malému bazénu za velké peníze. Jaké byly ambice projektu, jaká jeho cena, co mohl občan dostat, co dostal a proč…? Čtěte dále ve zprávě zprávě Ing. Kosa.
MALÝ BAZÉN ZA VELKÉ PENÍZE
• Historie
Záměr vybudovat bazén na JM trvá od začátku výstavby sídliště. Od 80. let vzniklo několik návrhů, které nebyly realizovány. K nim patřil i původní projekt tzv. Vodního světa z let 2007- 2008, který obsahoval dvě kryté ledové plochy, hotel, větší bazénovou část než je současná, venkovní bazény a sportoviště, vše s projektovanou cenou 700 milionů Kč. V roce 2010 přišla radnice se stávajícím projektem, který se „scvrknul“ do zmenšených dimenzí, jen cena cca 700 milionů zůstala.
• Vznik záměru
Záměr stávajícího areálu nikdy neprošel žádnou oponenturou. Starosta Mlejnský ho v roce 2010 přinesl jako redukovanou podobu předchozího záměru „Vodní svět“, a tak jak záměr přinesl, byl postaven. Ani občané (pro které je určen), ani odborná nebo architektonická veřejnost neměla možnost vyjádření, o nějaké soutěži ani nemluvě. Zastupitelé Hnutí pro Prahu 11 se mnohokrát snažili vyvolat diskuzi o nahrazení sportovní haly ledovou plochou, zvětšení vnitřního bazénu, o doplnění areálu o venkovní bazén a sportoviště. Marně, jiné názory než má starosta, se na P11 nepřipouští. Natož názory opozičních zastupitelů.
• Využití areálu, jeho přednosti a nedostatky
Vznikl tedy areál se třemi halami. V jedné hale jsou čtyři bazénky pro kojence a děti – jistě bohulibá záležitost, ale jedná se o velký experiment a jeho ekonomické fungování je s velkým otazníkem. Ve druhé hale je již zmiňovaný bazén 10,5 x 25m, tobogánek, malý bazének s atrakcemi a dvě sauničky – vše je opravdu malých rozměrů, proto ty zdrobněliny. Ve třetí hale je hala pro sálové sporty s cca 300 místy pro diváky. Praha 11 již jednu sportovní halu má, je využívána povětšinou komerčně, subjekty z výkonnostního nebo vrcholového sportu, povětšinou nikoli z P11. Přitom na P11 není ledová plocha, není zde možnost venkovního koupání a slunění – absenci těchto funkcí považujeme za zásadní nedostatek areálu.
Jak je z popisu zřejmé, jen velmi malý díl funkcionalit je použitelný pro občany P11. Sportovní halu nevyužije víc než 95% občanů, bazénky pro děti jsou pro děti 0-6 let a kapacita bazénové haly je 120 lidí. Proto se ptám, tohle je sportovní areál pro 150tis.obyvatel spádové oblasti, tohle je ta chlouba starosty Mlejnského, tohle stálo 650mil.Kč?
Cena areálu Jedenáctka VS je minimálně 650mil.Kč (s DPH). Areál s podobnými funkcemi se podařilo postavit v r. 2013 v Říčanech za čtvrtinovou cenu a v dalších městech rovněž za ceny mezi 100 – 200 miliony Kč. Ceny za vybudování velkých aquaparků s 50m krytým bazénem, venkovními bazény a širokým sportovním zázemím se pak pohybují od 300 do 500 milionů Kč. Co se ceny vlastní stavby týče, je podivné, že maximální cena při zadání veřejné zakázky byla 400 milionů Kč (bez DPH), vítězná firma nabídla 427 milionů Kč, aby pak další vícepráce spolkly dalších 42 miliony Kč. Další náklady do celkové ceny 650 milionů Kč pak zahrnují náklady na vnitřní vybavení, projektovou přípravu, úpravu staveniště, a třeba i na reklamu na otevření bazénu před volbami v r. 2010 ve výši 3 miliony Kč. Přesná konečná cena celého areálu není známa, neboť dosud nebyla provedena rekapitulace nákladů.
• Technická a architektonická úroveň stavby
Jak již bylo uvedeno, neproběhla soutěž ani na náplň areálu, ani na jeho architektonickou podobu. Nepovažujeme se za kompetentní hodnotit technickou úroveň stavby, ale např. strop sportovní haly je o několik desítek cm nižší než je nutné pro volejbalové zápasy, v pětidráhovém bazénu se nemohou konat ani ty nejnižší plavecké soutěže apod. Při stavbě nebyla použita žádná z možností získávání energie z alternativních zdrojů – fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo, sluneční kolektory. Architektonická úroveň stavby je žalostná, šedivé haly připomínají spíše logistické centrum u dálnice.
• Provozovatel bazénů
Velký otazník visí i nad výběrem provozovatele vodní části, kdy vítězem se stala malá firma z Dolních Břežan, která za provozování bazénové části nabídla MČ Praha 11 částku 3 miliony Kč/rok. Ziskové provozování bazénu přitom v ČR není obvyklé (pokud vůbec někde je).
Celkově považujeme stavbu za promarněnou příležitost. Za 650 milionů Kč mohl vzniknout areál, který by mnohem lépe splňoval sportovní a rekreační potřeby obyvatel Jižního Města.
Za Hnutí pro Prahu 11 Ing. Ladislav Kos, místopředseda
www.hpp11.cz ; kos.ladislav@seznam.cz ; 603 780 761
Související odkazy
• A proč se nemůžeme koupat i venku? ptají se lidé v areálu za 600 milionů
• Na Jižním Městě otevřou nový sportovní areál za 650 milionů
• Jižní Město má malý bazén za velké peníze, míní opozice
• Za sportoviště s bazény má Praha 11 zaplatit na 400 milionů. Opozice projekt napadá
• Navštivte diskuze na metro.cz a praha.idnes.cz