01. PhDr. Šárka Zdeňková | 44 | socioložka, předsedkyně Hnutí pro Prahu 11
• Jižní Město je mým domovem od narození, vyrostla jsem na Hájích v ulici K Milíčovu/Rašova, v 18 letech jsme se přestěhovali na Roztyly. O kousek dál, blíže k Chodovu, dnes žiji s manželem a našimi třemi dětmi.
• Mé dětství byl Milíčovský les, v létě na kole, v zimě na bruslích. Vysokoškolská studia sociologie na FSV UK byla pro mě obdobím zahraničních zkušeností a cestování. Jižní Město bylo v té době v rukách divokých let pražské ODS a mé (ještě mladé 🙂 ) obzory hleděly daleko za české hranice.
• V letech 2007 – 2009 jsem zažila první komunální „politický“ šok – okolí metra Roztyly u Krčského lesa mělo být zastavěno obrovským komplexem administrativních budov. A to za vydatné podpory Městské části Praha 11. A tak to začalo. Své aktivity kolem protestu proti masivnímu záměru zástavby zelených ploch u Krčského lesa jsem zahájila peticí na metru. Prakticky sama. Ale postupně se přidávali další lidé, kterým nebylo jedno, jak mají Roztyly po náletu developerů vypadat. Spolu s několika sousedy od nás ze sídliště jsme založili (r. 2009) občanské sdružení Zelené Roztyly a snažili se řešit místní problémy (několik opakovaně medializovaných kauz). Společná práce nás spojila s dalšími občanskými sdruženími Prahy 11, až z toho vzniklo občanské hnutí.
• Jako Hnutí pro Prahu 11 jsme kandidovali již ve třech komunálních volbách, z toho dvoje poslední jsme vyhráli (k ověření na www.volby.cz). Politické angažmá ale bohužel trávíme (s krátkou výjimkou 2014-2016) již 12 let v opozičních zastupitelských lavicích. Stará garnitura s pro nás nepřijatelným přístupem k veřejnému prostoru se po každých volbách spojí, bez ohledu na značku i program. Jsou to pořád ti stejní lidé, kteří tehdy režírovali zástavbu Roztyl. A režírují pozemkové a majetkové nepravosti dodnes.
• V roce 2014, po hodně úspěšných volbách (33%), jsme působili krátce na radnici, než se klasicky ukázalo, že koaliční partneři zrazují sliby voličům na změnu, spojují se opět bez ohledu na značku a program a místní komunální politika Prahy 11 pokračuje ve svém bahnitém působení, od r. 2019 i za přispění místních Pirátů.
• V roce 2016 byl náš kolega zastupitel Ladislav Kos zvolen senátorem (za naše Hnutí pro Prahu 11). A ano, vybral si mě jako svojí poradkyni a asistentku, v Senátu jsem působila do letošního června.
• Naše spolupracující občanská sdružení jsou určitě nejaktivnějšími uskupeními na Praze 11, již 15 let aktivně vystupujeme proti všem nešvarům, které se v místní politice objevují, věnujeme se práci pro veřejný prostor, hodně času trávíme na ulici (stánky, tištěné informace, reportáže, akce).
• Nepřestávám se vzdávat naděje, že si Jižní Město zaslouží správu, jakou si občané přejí. Takovou správu, která opravdu pracuje pro místní obyvatele, která hájí jejich zájmy, nikoliv zájmy šedých lobbistických sfér. Každý na Jižním Městě si zaslouží pěkné uklizené okolí, pokud možno zdravé životní prostředí, služby a občanskou vybavenost jako je tomu v každém jiném pěkném městě!
• Letos v lednu 2022 mě kolegové zvolili předsedkyní našeho hnutí a v letošních komunálních volbách se Vám představuji jako jednička naší kandidátky. Upřímně usilujeme mnoho let o změnu ve vedení naší městské části a ani letos tomu nebude jinak. Půjde o hodně – chceme přetnout chobotnici starých struktur a novodobých přisluhovačů – Praha 11 Jižní Město má dlouholetou smůlu na místní politiky, mnozí se „proslaví“ po celé republice. Takže znovu do boje!
Motto: “Nic se samo neudělá. Zejména dobrým věcem a lidem je potřeba pomoci. Dejte šanci kandidátům Hnutí pro Prahu 11, jsme připraveni pracovat pro vás. Přijďte k volbám a jedním velkým křížkem podpořte prosím celé Hnutí pro Prahu 11.”
02. Mgr. Ivana Hovorková | 36 | informační analytička, pedagogický pracovník, spolek Za lepší Jižní Město II
• Ivana Hovorková žije na Jižním Městě už 36 let. Dětství prožila v Jarníkově ulici a nyní jen o několik domů dál spolu s manželem vychovávají i své tři děti.
• Po devíti letech v ZŠ Campanus zamířila na Akademické gymnázium Štěpánská a nakonec na Karlovu Univerzitu. Na Filozofické fakultě vystudovala obor Informační studia a knihovnictví, ale celoživotní zájem o práci s dětmi ji nakonec dovedl také ke studiu učitelství na Pedagogické fakultě.
• Během studií vedla osm let skautský oddíl, působila jako pomocná vedoucí v jezdeckém oddíle, zpívala ve sboru, hrála na kytaru, divadlo a chodila na každodenní procházky se psem do Kunratického lesa. Později k jejím koníčkům přibylo také zahrádkaření (již pátým rokem vede místní komunitní zahradu) a malování. Od dětství miluje knihy, přírodu, turistiku a ruční práce.
• Na radnici je připravena věnovat se tématům spojeným s dětmi (školství a sociální oblast) a aktivizaci a participaci veřejnosti.
• Zajímavosti: má maturitu z latiny, má ráda Star Trek, kromě folku a vážné hudby poslouchá také symfonický a doom metal a s manželem tvoří pár už dlouhých 17 let.
03. Ing. Aleš Kulhánek, Ph.D. | 44 | ekolog, manažer projektů pro ochranu životního prostředí, spolek Zelené Roztyly
• Vyrostl jsem na Hájích, ale od r. 2005 bydlím na Roztylech. Do veřejného života jsem se zapojil roku 2009, kdy jsem se dozvěděl o chystané změně územního plánu „Velké Roztyly“. Na to konto jsme založili spolek Zelené Roztyly a od té doby pomáhám spoluobčanům bojovat proti developerským projektům nejen na Roztylech.
• Spolu s ostatními spolky Jižního Města jsme jako HPP11 vstoupili do politiky s cílem změnit radnici Prahy 11. Od roku 2014 se jako zastupitel naší městské části a člen Komise pro strategické a územní plánování snažím, byť z pozice opozice, měnit věci k lepšímu.
• V profesním životě se věnuji environmentálním projektům v ČR i v zahraničí. Ze zahraničních cest do rozvojových zemí si odnáším poznání, že Praha a jmenovitě naše sídliště je hezké místo k životu. Je ale třeba bojovat za zachování zeleně a posilovat veřejnou vybavenost, stejně jako efektivní fungování veřejné správy pro občany, ne pro developery a jiné zájmové skupiny.
• Hodlám dále bránit Jižní Město proti megalomanské zástavbě, vč. zástavby veřejných parkovišť, vnitrobloků a dosud volných zelených ploch, stejně jako zkvalitňovat veřejný prostor a dbát na jeho údržbu.
Motto: „Spoluobčané (nejen) z Roztyl mi dávají za pravdu, že práce našich spolků a Hnutí pro Prahu 11 má smysl.“
04. Alžběta Šafránková | 74 | zdravotní sestra, Klub vozíčkářů Petýrkova
• Členka výboru místní organizace KDU-ČSL Praha 11. Zastupitelka Městské části Praha 11, členka Sociálně-zdravotní komise MČ Prahy 11, členka komise – Koncepce rozvoje sociálních služeb na MČ Prahy 11, 2015 – 2017 členka správní rady Jihoměstské sociální a.s.
• Narodila jsem se v Praze a vystudovala jsem Střední zdravotnickou školu. Jako zdravotní sestra pracuji doposud na poliklinice na Chodově. V roce 1988 jsem se s postiženou dcerou nastěhovala do bezbariérového domu v Petýrkové ulici na Praze 11.
• V roce 1991 jsem spoluzakládala neziskovou organizaci Klub vozíčkářů Petýrkova, který poskytuje služby osobní asistence tělesně postiženým obyvatelům bezbariérových domů. V něm jsem 22 let vykonávala funkci předsedkyně. Tato organizace pomáhá těžce tělesně postiženým žít plnohodnotný život ve svém domácím prostředí. Kromě poskytování služeb jsme pořádali pro vozíčkáře pobytové zájezdy u moře, poznávací do Říma s audiencí u papeže, návštěvy divadel apod. V současné době jsem v této organizaci členkou správní rady. Práci v sociálních službách se věnuji ve svém volném čase. Pomáhám především při odstraňování fyzických ale i psychických bariér. Chtěla bych, aby sociální a zdravotní služby byly kvalitní a všem dostupné. Pokládám to za důležité zvláště v současné nelehké situaci.
• Vzhledem k dlouholetým zkušenostem a praxi bych chtěla stále zlepšovat terénní pečovatelskou službu pro zdravotně postižené a seniory, služby osobní asistence, odstraňování sociálních a fyzických bariér. Také bych chtěla podpořit zřízení hospicové péče na Jižním Městě a rozšíření míst v domovech důchodců a domech s pečovatelskou službou.
05. Libor Vrkoč | 56 | technik, Chodovský spolek
• Jsem rodilý Pražák, dodnes žijící na Starém Chodově Prahy 11. Své VŠ vzdělání v oblasti státní správy jsem využil na investiční akce různého rozsahu. Pracoval jsem cca pět let v Jihoměstské majetkové a. s. jako vedoucí střediska parkování, kde jsem získal největší přehled o bezútěšné situaci v parkování v rámci celého Jižního Města.
• Okamžik, kdy jsem se rozhodl vstoupit do místní politiky? Přesně v okamžiku, kdy jsem se na vlastní oči přesvědčil, že bývalá radnice pod vedením Mgr. Mlejnského směle prodávala plně zasíťované pozemky v centru Jižního Města za směšných 1350,- Kč/m2. Tenkrát mi došlo, že sleduji krádež veřejného majetku v přímém přenosu, a tak jsem začal být politicky aktivní v místní politice. Zprvu nám šlo o to, aby se uklízely ulice, natíraly lavičky v parcích a řešily se opravy veřejného mobiliáře. Žádné velké politické cíle jsme tenkrát neměli, ale skutečnost tomu chtěla, že se naše hnutí stalo jedním z hlavních politických hráčů zde na Jižním Městě.
• Od r. 2018 jsem i hrdý zastupitel naší městské části a patřím mezi ty zastupitele, kteří poukazují na různé fatální chyby současného vedení radnice. Bohužel, pro stávající členy vedení se ukazuje, že de facto ve všech mých připomínkách jsme měli my z HPP11 vždy pravdu.
• Díky svým zkušenostem z vedení střediska parkování se zaměřuji na problematiku dopravy a parkování zde na Praze 11, kdy je jasné, že se tento nikým dlouho neřešený problém prostě za jedno volební období nevyřeší. Ale je potřeba tento proces prostě začít.
• Chtěl bych, aby naše městská část byla v blízké budoucnosti pěkným místem pro klidný spokojený život, jelikož díky své jedinečné poloze, kdy je například obklopena lesy, má pro to všechny předpoklady. Navíc, díky své době vzniku jsou již i dříve zasazené stromy krásně vzrostlé, takže je i dost zeleně mezi jednotlivými domy. Což mi chybí na některých sídlištích v rámci velké Prahy.
Motto: „Naší městské části bych přál vedení, které bude tvořit tým lidí, kteří budou mít na mysli jen prospěch pro místní obyvatele a povedou naší městskou část k rozkvětu. To je moje přání a doufám, že se toho jednou ve zdraví dočkám.
06. RNDr. Zuzana Malá, Ph.D. | 58 | fyzik, VŠ pedagog, spolek Ochrana Roztyl
• Jižní Město je můj domov, i když jsem se nenarodila v Praze. Nejprve jsme s manželem žili dva roky v pronájmu v blízkosti Chodovské tvrze, od roku 1989 bydlíme na Roztylech.
• V roce 2011 jsme s obyvateli „hnědého“ sídliště založili spolek Ochrana Roztyl, popudem k tomu byla zástavba jediného veřejného parkoviště v naší části sídliště. Od té doby jsem se učila orientovat v územním plánu, stavebním zákoně, stavebních předpisech a různých normách. A začala jsem pravidelně docházet na jednání Výboru pro územní rozvoj a životní prostředí (VURŽP) Prahy 11 a obdobného výboru na magistrátu hl. m. Prahy. V letech 2014 – 2018 jsem byla členkou Komise pro strategické územní plánování na Praze 11. V roce 2018 jsem se stala zastupitelkou MČ Praha 11 a v tomto volebním období jsem byla členkou VURŽP.
• Jsem absolventka MFF UK. Myslím, že umím číst a možná i psát. Své studenty se snažím naučit logicky myslet.
• Ráda sportuji – volejbal, lyže, kolo.
Motto: „I nadále se chci věnovat územnímu rozvoji na Jižním Městě a „umravňovat“ záměry výstavby tak, aby co nejméně ničily životní prostředí lidí, kteří tu už žijí.“
07. Ing. Jiří Štyler | 56 | vedoucí správy a údržby, Chodovský spolek
• Jsem rodilý starochodovák. Po ukončení studií jsem se staral jako živnostník o sebe, rodinu a živnost. A protože v r. 2000 někdejší vedení radnice chtělo zastavět pozemky, kde si hrály naše děti, spoluzaložil jsem občanské sdružení Chodov, dnes Chodovský spolek.
• První mandát zastupitele mi dali voliči v r. 2002 a od té doby se snažím pracovat podle svých nejlepších možností a zásad pro Prahu 11 a její obyvatele. Jsem také spoluzakladatel Chodovského hnutí pro Prahu, dnes Hnutí pro Prahu 11, ve kterém jsem nyní emeritním předsedou.
08. Martin Farmačka | 48 | kameraman z Hájů, SVJ Plickova
• Jsem rodilý Pražák, na JM bydlím od 1978, ul. Kvasnicova. Od mala jsem se učil hrát volejbal, vojnu jsem prožil v Dukle Žatec, v roce 1993 nastoupil do České televize, kde jsem získal kladný vztah k technice, médiím, odpovědnosti, pracovní morálce i týmové spolupráci. Od 2005 jsem členem Výboru SVJ Plickova 567 a 568, kde spravuji objekt se 46 byty.
• Opakovaně kandiduji z důvodu nespokojenosti s konáním radnice Prahy 11, ovládané celonárodními stranami pod vlivem D. Mlejnského, kdy MČ je devastována, vytěžována, zadlužována, její fondy nejsou řádně spravovány, její hodnoty chráněny. Názor občanů nic neznamená, nabubřelý správce a cenzor nepřišel pracovat, nýbrž vládnout, považuji za nutné jej vyměnit za slušné, svědomité a odpovědné lidi.
• Aktivně působím jako zastupitel za HPP 11 druhé volební období, občanům přináším zpravodajství ze ZMČ i z terénu P11, účastním se veřejných setkání, vytvořil jsem obsáhlý mediální archiv jihoměstských událostí (ZMČ – ZMČ edity – RŮZNÉ – OSTATNÍ) a tvořím sérii KAMERKA NA CESTÁCH. Politiku kombinuji se sportem (nyní stolní tenis), prací v ČT, v SVJ a volný čas nemám prakticky žádný. Chovám ptáčky zebřičky pestré a chůvičky japonské, chov se rozrůstá.
• Oblíbený citát: Jediná věc je nezbytná pro triumf zla, aby dobří lidé nic nedělali. (Edmund Burke)
Motto: „Přeji si zachovat Jižní Město dobrým místem pro kvalitní život všech generací, klidným, zeleným, nepřelidněným, nezahuštěným auty ani betonem, a motivovat svou všestrannou pestrou prací ostatní obyvatele P11 k obraně hodnot, které nám politici berou a prodávají prospektorům.“
09. Marek Milaberský | 48 | OSVČ
• Jsem občanem Jižního Města – Háje od roku 1976. Studoval jsem Potravinářskou průmyslovou školu, následně působil v roli mistra odborné výchovy v oboru pekař̌. Mnoho let jsem živnostník – OSVČ, v nákladní a osobní dopravě.
• Zastupitelem MČ Praha 11 jsem od roku 2019, věnuji se sociálním tématům a službám jako je senior taxi, odstraňování bariér ve veřejném prostoru a otázkám bezpečnosti na Jižním Městě̌.
• Hodně se věnuji sociálním sítím, najdete mě na Facebooku, kde jsem správcem největší skupiny věnující se životu na Praze 11.
Motto: „Pracovat pro občany a nebát se přijmout zodpovědnost za svá rozhodnutí, volte Hnutí pro Prahu 11.“
10. Josef Schreier | 58 | IT referent, předseda MO KDU-ČSL
• Člen bytové komise, předseda místní orgnizace KDU-ČSL Praha 11 Jižní Město.
• V roce 1999 jsme se s manželkou a dvěma dětmi přestěhovali na Jižní Město. Zde se pak narodila naše nejmladší dcera. Bydlení na Jižním Městě jsme si vybrali kvůli dobrému životnímu prostředí, vhodné dostupnosti do práce a snadné dosažitelnosti centra Prahy. Od té doby vzrostla zelená masa stromů, ale také se výrazně zahustila doprava, a ta má negativní vliv na životní prostředí. Abych mohl otázku vlivu dopravy ovlivnit, zapojil jsem se do práce v komisi životního prostředí. Mimo jiné jsem posuzoval u různých stavebních záměrů vliv na životní prostředí a jejich důsledky na kvalitu života nás obyvatel Jižního Města. Zkušenosti s vedry ve městě a nedostatkem vodních srážek posledních let všem ukazují, jak je důležité zadržování vody v krajině. Stavím se rozhodně proti snahám „vybetonování“ každé volné plochy s vidinou vysokých osobních zisků na úkor zhoršování kvality života sousedů. Prosazuji vysazování vhodných dřevin, především vzrostlých stromů, které v létě brání rozpálení nekrytých asfaltových a betonových materiálů. Koruny stromů svým stínem zmírňují vytváření „tepelných ostrovů“ v městské zástavbě.
• Za prioritu pokládám řešení dopravy v klidu, tj. vytváření více parkovacích míst. Dosažení takového cíle nemůže být realizováno na úkor veřejné zeleně. Kde je to vhodné, chtěl bych podporovat vznik parkovacích míst s využitím zatravňovací dlažby. Někde bude možné navýšit počet parkovacích míst vodorovným značením. Na vhodných místech je možné nedostatek míst řešit výstavbou parkovacích domů. Výstavbu je třeba realizovat s ohledem na potřeby obyvatel a nikoliv z důvodu zájmů investorů.
• Mým velkým přáním do budoucna je zřízení velkého odstavného parkoviště mimo území Prahy, v místě křížení pražského okruhu D0 a dálnice D1 (10-tý kilometr), které by se mohlo stát velkým záchytným parkovištěm pro auta najíždějící do Prahy od východu až jihu. K tomu prosadit zbudování prodloužené trasy metra C, které by končilo v blízkosti záchytného parkoviště. Odstavením aut a přestupem lidí na metro by se snížila hustota dopravy v Praze zejména ve špičkách – a to přinese zlepšení životního prostředí nejen obyvatelům Jižního Města. „Venkovští řidiči“ by získali výhodu tím, že se nebudou zdržovat čekáním v pomalu popojíždějících kolonách a hledáním volného parkovacího místa. Takové parkoviště by mohlo být zajímavé pro investory k postavení např. obchodního centra.
• Vadí mi nepořádek na ulicích. Ten je způsoben jednak nekulturním chováním některých osob, ale také nedostatečným výkonem Městské policie. Ze získaných zkušeností mám dojem, že hlavním smyslem jejich existence často je pouze naplňování městské pokladny lovem nešťastných řidičů, kteří nemají kam zaparkovat kvůli nedostatku vhodných parkovacích míst. V případě volebního úspěchu se zasadím o to, aby smyslem Městské policie bylo heslo „informovat, pomáhat a chránit“ a nikoliv „nahánět a kasírovat“.
11. Martina Schikorová | 31 | ekonomka, spolek Rodiče pro Jižňák
• Martina Schikorová bydlí na Praze 11, kde nyní spolu s manželem vychovávají dvě děti, téměř deset let. Vystudovala obor Ekonomika a podnikání na obchodní akademii. Před mateřskou pracovala ve státní správě.
• Do komunitního života se zapojila kvůli potřebám mladých rodin ve svém okolí. V rámci sociálních médií pomáhala budovat platformy sdružující rodiče dětí a organizovat ekologický koloběh použitých i nových věcí (swap, bazárek, daruji za odvoz, re-use, knihobudky). Aktivně se zapojila do participativních projektů MČ Praha 11 a v roce 2021 se svým projektem kuličkodráhy úspěšně obsadila 3. místo. Za účelem spolupráce s dalšími rodiči se rozhodla transparentně organizovat, proto spoluzaložila spolek Rodiče pro Jižňák. Je také členkou školských rad.
• O komunální politiku se aktivně zajímá již čtvrtým rokem. Zasazuje se o aktivizaci a zapojení občanů do správy MČ. Je pravidelnou návštěvnicí zastupitelstev, kde se prostřednictvím interpelací úspěšně snaží interpelovat za účelem informování veřejnosti. V roce 2022 absolvovala program pro budoucí zastupitele „Nebojme se komunální politiky“. Jako zastupitelka by se chtěla věnovat prosazování témat souvisejících s dětmi ve školství, kultuře, sportu a kvalitního využití volného času, sociální a rozpočtově-finanční problematice.
Motto: „Přála bych si, aby hlas veřejnosti byl více slyšet. Pomozte nám to změnit.“