Na Jižním Městě bylo ještě v r. 2009 asi 4.000 obecních nájemních bytů. Ponechat si toto množství doporučila MČ P11 odborná studie z r. 2006, která uvedla, že toto množství obecních bytů postačí obci k plnění bytové politiky, tzn. k naplnění funkcí sociálních i nájemních bytů pro mladé rodiny a seniory.
– Privatizace nebo krádež za bílého dne? –
Na Jižním Městě bylo ještě v r. 2009 asi 4.000 obecních nájemních bytů. Ponechat si toto množství doporučila MČ P11 odborná studie z r. 2006, která uvedla, že toto množství obecních bytů postačí obci k plnění bytové politiky, tzn. k naplnění funkcí sociálních i nájemních bytů pro mladé rodiny a seniory. Tato studie byla všemi stranami zastupitelstva /včetně ODS i ČSSD/ respektována až do r.2010.
Tehdy se na scéně objevuje strana „Pražané za svá práva“ jejímž jediným programem byl prodej zbylých 4.000 obecních bytů stávajícím nájemcům. Obě velké strany zavětřily možný odliv voličů. ČSSD začíná lákat nové členy pod příslibem privatizace jejich bytů za 6.000Kč/m², ODS mění svůj silně negativní postoj k privatizaci na silně kladný.
Po volbách vzniká koalice ODS-ČSSD-Pražané za svá práva. Privatizace začíná. Podivný znalecký posudek a slevy určují cenu bytů na směšných 8.000Kč/m² a Praha 11 přichází o velkou část bytů, které zůstaly v majetku MČ.
Za prodej bytů utrží MČ přes miliardu korun. Jak s nimi naložit? Rozum by velel ponechat onu miliardu v pokladně MČ a použít ji v dalších „hubených“ letech, které Jižní Město čekají, na provoz a opravy škol, školek nebo sportovních zařízení. Jenže radnice se neřídí rozumem, vždyť možnost utratit více než miliardu je tak lákavá a volby se blíží. A tak koalici ODS-ČSSD-SPOZ-PP napadá spásná myšlenka: slíbíme lidem pořadník na byty. Co na tom, že nemáme vhodný pozemek, protože starosta Mlejnský už všechny prodal, nacpeme domy někam na parkoviště, zrušíme několik parků… Nejspíš ani žádné byty nepostavíme, ale pořadník vytvoříme, určitě na něj ve volbách zase nějaké voliče nachytáme. A kdybychom nějaké postavili, pak z pořadníku budeme zájemce losovat (samozřejmě neveřejně), a to by v tom byl čert, aby nebyli vylosováni ti správní zájemci.
Proti výstavbě nových bytů vznikl samozřejmě masivní odpor obyvatel ve všech lokalitách, občané dali peticemi i svými protesty na setkáních s představiteli Rady MČ radnici najevo, že nehájí jejich zájmy, žádají zrušení výstavby sociálních bytů. Radnice přesto, po všech těchto projevech nesouhlasu schválila pokračování v přípravě výstavby. Hnutí pro Prahu 11 občany podporuje v jejich oprávněné ochraně stávajícího bydlení a zároveň vyzývá strany koalice ODS-ČSSD-SPOZ- PP ke splnění svých volebních slibů – „Nepřipustíme žádnou zástavbu, která by negativně ovlivnila pohodu obyvatel okolních domů“ a k ukončení dalšího zahušťování JM.
Výstavba nových bytů je nesmysl. Jižní Město nepotřebuje další byty ve stejné kvalitě, v jaké jich zde již dvacet tisíc existuje. Jižní Město potřebuje především další rozvoj služeb, kulturního, sportovního a rekreačního zázemí, uchování každého kousku zeleně.
Navíc mnoho set bytů MČ i po privatizaci z nejrůznějších důvodů zůstane, mnoho desítek nájemců v nich během roku ukončuje nájem. Tyto byty by mohly plnit sociální funkce, ale neplní. Jsou přidělovány spřízněným osobám z tzv.“veřejného zájmu“, prodávány za tržní ceny, soutěženy za nejvyšší cenu prvního nájmu či neprůhledně losovány.
Privatizace městského majetku a peněz dále pokračuje i v r. 2013. Na Zastupitelstvu MČ P11 si koalice schválila finanční dar od MČ P11 pro některé domy privatizované v r. 2012, ve výši 5 mil. Kč/dům. Prý kvůli tomu, že jsou ve špatném technickém stavu. Jenže technický stav zhodnotil posudek a podle technického stavu byla určena cena. Skutečný důvod je jiný – ve vybraných domech bydlí funkcionáři ČSSD. Těm nestačilo si koupit byt za směšnou cenu, ještě si prostřednictvím svých politických souputníků přidělili z městského rozpočtu peníze na jeho opravu. Novodobá šlechta ztratila veškeré zábrany a do konce volebního období se snaží „vytěžit“ z městského rozpočtu, co se dá. Zastupitelé Hnutí pro Prahu 11 podají v této věci trestní oznámení na „nehospodárné nakládání se svěřenými prostředky“
Radnici nejde o občany, nejde ji o byty pro mladé, staré, hasiče, učitelky…, jak demagogicky tvrdí starosta Mlejnský, jde o rychlé utracení oné miliardy. Proto navrhla koalice na úterním Zastupitelstvu MČ P11 nakoupit nějaké developerské projekty. To v podstatě znamená nějaké nové komerčně postavené bytové domy /nebo záměry, které jsou připraveny/. Tento způsob pořízení bytů vytváří značný korupční potenciál a možná právě proto byl zvolen.
Hnutí pro Prahu 11 má připravenu zcela jinou koncepci bytové politiky – spravedlivou, nekorupční, bez dalšího zahušťování s využitím stávajících bytů na Jižním Městě. Tak jsme ji rovněž prezentovali na včerejším Zastupitelstvu. O detailech našeho řešení Vás budeme postupně informovat.
Hnutí pro Prahu 11