• Do komunálních voleb se znovu chystá mnoho lokálních a více či méně nezávislých hnutí. Co od nich můžeme čekat? Jaké tedy bylo první volební období, ve kterém nezávislí pronikli i na velké radnice? Zatímco na některých místech kandidáti i během výkonu mandátu prokázali, že skutečně nezávislí jsou, jinde se záhy ukázalo, že „noví“ politici svou nezávislost jen předstírali. A po volbách začali čile spolupracovat s těmi stranami, vůči kterým se v kampani vymezovali. (…)
• Podzimní volby 2014 už mají vítěze | 13.8.2014, Hospodářské noviny, Jakub Kalenský
Do komunálních voleb se znovu chystá mnoho lokálních a více či méně nezávislých hnutí. Co od nich můžeme čekat?
• Jaké tedy bylo první volební období, ve kterém nezávislí pronikli i na velké radnice? Zatímco na některých místech kandidáti i během výkonu mandátu prokázali, že skutečně nezávislí jsou, jinde se záhy ukázalo, že „noví“ politici svou nezávislost jen předstírali. A po volbách začali čile spolupracovat s těmi stranami, vůči kterým se v kampani vymezovali.
Oba případy najdeme v hlavním městě republiky. I pražské radnice zaznamenaly před čtyřmi lety nebývalý úspěch čerstvě založených straniček a hnutí. Na Vinohradech uspěli s dvacetiprocentním ziskem Občané za spokojené bydlení v Praze 2. V Praze 10, která má mezi městskými částmi vinou působení lokálního šíbra Tomáše Hrdličky asi nejhorší pověst, bodovalo hnutí Desítka pro domácí s osmi procenty. Na Jižním Městě, které má kvůli bývalému občanskému demokratovi Daliboru Mlejnskému téměř stejnou reputaci, uspělo s 20 procenty Hnutí pro Prahu 11.
Posledně jmenované hnutí strávilo celé funkční období v opozici a snažilo se upozorňovat na přešlapy vládnoucích stran – ODS, ČSSD a KSČM. „Mlejnského radnice“ má za sebou podezřelých rozhodnutí víc než dost. Ať už jde o spolupráci s bývalým agentem StB a autorem lživého inzerátu z prezidentské předvolební kampaně Vladimírem Zavadilem, směšně levný pronájem nemovitosti boxerům, kteří byli zároveň členy Mlejnského místního sdružení ODS, nebo podezřele výhodný prodej pozemků městské části do vlastnictví stranického exkolegy a starosty Prahy 10 Bohumila Zoufalíka.
V říjnu 2013 dokonce na radnici Prahy 11 zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Výsledky policejního vyšetřování dosud nejsou známy, přesto lze říci, že politici Jižního Města v čele s Mlejnským nebo dalším bývalým občanským demokratem Jiřím Janečkem nasbírali asi nejvíce afér. Hnutí pro Prahu 11 s nimi za čtyři roky ani náznakem nespolupracovalo.
Co čeká voliče na podzim? Vlna lokálních hnutí předhánějících se v nezávislosti zaplaví města a obce i letos. A v řadě případů je možné už teď předpokládat, že někteří „nezávislí“ budou ve skutečnosti jen staří známí pod novou značkou. V hlavním městě lze takto označit subjekty vznikající kolem již zmíněných starostů Zoufalíka a Mlejnského. Starosta Prahy 10 formuje pro komunální volby hnutí Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí za lepší Desítku, které pro senátní volby dokázalo získat fotbalového internacionála Antonína Panenku. Od starosty, který po léta vycházel se svěřenci Tomáše Hrdličky, nezávislost voliči rozhodně čekat nemohou. Podobně ani od dalšího vyděděnce z ODS Mlejnského. I on si v Praze 11 založil místní hnutí Jižní Město – náš domov. O návrat se s Konzervativní aliancí 2014 pokusí i exstarosta Prahy 5 Milan Jančík, o kterého se během jeho kariéry několikrát zajímala policie.