• Stavba bazénu a nákup bytů ochromí rozvoj Jižního Města na dlouhá léta | Dne 16.12.2013 byl schválen hlasy koaličních zastupitelů rozpočet Prahy 11 na r. 2014. Rozpočet je vyrovnaný, ale jen díky tomu, že se brutálně seškrtaly výdaje na základní chod městské části a že byly utraceny nebo zasmluvněny veškeré příjmy z minulých období a prodeje zbylých obecních bytů (1.000.000.000,-Kč). Výhled do dalších let je tak velmi neveselý, nejen že nezbudou prostředky na rozvoj, ale ani na údržbu a rekonstrukci škol, školek a kulturních a sportovních zařízení.
(nezkrácený text, jehož torzo bylo zveřejněno v Klíči 2/2014 bez uvedení odkazu na článek kompletní)
Stavba bazénu a nákup bytů ochromí rozvoj Jižního Města na dlouhá léta
Dne 16.12.2013 byl schválen hlasy koaličních zastupitelů rozpočet Prahy 11 na r. 2014. Rozpočet je vyrovnaný, ale jen díky tomu, že se brutálně seškrtaly výdaje na základní chod městské části a že byly utraceny nebo zasmluvněny veškeré příjmy z minulých období a prodeje zbylých obecních bytů /1.000.000.000,-Kč/. Výhled do dalších let je tak velmi neveselý, nejen že nezbudou prostředky na rozvoj, ale ani na údržbu a rekonstrukci škol, školek a kulturních a sportovních zařízení.
Jaké jsou největší výdajové položky v rozpočtu na r. 2014?
• 336 mil. Kč – nákup ubytovny Sandra
• 180 mil. Kč – dostavba bazénu /celkové náklady budou činit cca 650 mil.Kč/
• 390mil. Kč – nákup bytového projektu Zahrady Opatov
Co už se do rozpočtu nevešlo = co muselo být z rozpočtu vyškrtnuto?
• Údržba zeleně v měsících 08-12 / 2014
• Vnitřní vybavení bazénu a náklady na jeho provoz
• Rekonstrukce škol a školek (např. rekonstrukce školky Janouchova je slibovaná starostou Mlejnským již od r. 2011)
• Výstavba pavilonu ZŠ Chodov, který škola nutně potřebuje
Skutečné a plánované výdaje MČ P11 na investice a jejich strukturu nejlépe ilustruje následující graf:
Jak je vidět na grafu – do r.2013 měla městská část každoroční stabilní příjmy z předchozích vln prodeje bytů /100mil.Kč/, z nájmu obecních bytů /100mil.Kč/ a cca 100mil.Kč investičních dotací z Magistrátu. Tyto prostředky se průběžně investovaly do majetku MČ P11 – viz modré sloupce grafu r. 2009-2013.
Všechny tyto tři zdroje příjmů „vyschly“ koncem r. 2013, kdy jejich zbytek byl použit na zahájení výstavby bazénu. V r. 2014 pak nastává zlom – částka na běžné investice do stávajícího majetku MČ /viz modré sloupce grafu r.2014-19/ bude desetkrát nižší. V letech 2017-19 dokonce stokrát nižší.
Na účet MČ P11 přitom během roku 2013 doputovala cca 1.000.000.000,-Kč z prodeje posledních 2.500 obecních bytů MČ. Místo aby byly tyto prostředky postupně využity v dalších letech, současné vedení radnice je chce rychle a populisticky utratit za dostavbu bazénu a nákup asi 400nových bytů /ubytovna Sandra, projekt Zahrady Opatov/ – viz červené sloupce grafu.
Pokladna MČ je tak, díky stavbě bazénu a koupi bytů, na suchu a proto se radnice rozhodla začít s prodejem městských nemovitostí a dokonce chce prodat i čtyři areály bývalých MŠ a jeslí. Začíná se prodávat „rodinné stříbro“, majetek, který má sloužit občanům Jižního Města.
Připadá Vám, že radnice Prahy11 i koaliční zastupitelé, kteří schválili takový rozpočet se chovají jako řádní hospodáři? Ptáte se proč miliardu korun nepoužili na postupné zvelebování JM v dalších letech? Proč chtějí miliardu korun rychle a nesmyslně utratit? Proč chtějí rozprodat městský majetek? Jedná se o záměr nebo „jen“ o naprosté manažerské selhání? A není hlavním cílem tohoto konání především nakoupení si hlasů Vás voličů za bazén a byty? Zeptejte se těch, kteří toto vše svými hlasy schválili: např. p. Mlejnský, Meixner, Gabriel, Štampachová (ODS), Janeček (O.K. strana, zvolen za ODS), Rybníkář (nestr., zvolen za ČSSD), Zikmundová (ODs), Fausek (ČSSD), Belaník (ČSSD), Hofmann (KSČM), Bílek (SPOZ), Anděl (PP) aj.
Zastupitelé Hnutí pro Prahu 11 podali při projednávání rozpočtu desítky pozměňovacích návrhů, které by zachovaly onu 1.000.000.000,- z privatizace do dalších let, část z nich pak chtěli využít na rekonstrukci veřejných budov, sportovní, kulturní a zájmovou činnost občanů JM. Všechny návrhy byly koalicí zamítnuty. Proto nikdo z HPP11 pro tento rozpočet, škodlivý pro další rozvoj Prahy 11, nehlasoval.
HPP 11 se dále bude snažit o vypovězení jednoznačně nevýhodných smluv a o využití finančních prostředků ve prospěch všech občanů, nikoli úzkých zájmových skupin. Přivítáme Vaše názory na danou problematiku i Vaše návrhy kam byste směřovali investice na JM v příštích letech.
Ing. Ladislav Kos, ekonomická sekce Hnutí pro Prahu 11