A vypouští novinářskou kachnu, která se 1. října zahnízdila na stránkách deníku Metro. Dozvěděli jsme se zde, že zanedbané prostředí stanice metra Háje projde zásadní změnou k lepšímu a bude k nepoznání. Vzniknou tam promenády a přibudou zelené plochy. Mohly by tam vyrůst i nové budovy. Zatím se prý neví, k čemu budou sloužit a obyvatelé to prý vítají...
A vypouští novinářskou kachnu, která se 1. října zahnízdila na stránkách deníku Metro. Dozvěděli jsme se zde, že zanedbané prostředí stanice metra Háje projde zásadní změnou k lepšímu a bude k nepoznání. Vzniknou tam promenády a přibudou zelené plochy. Mohly by tam vyrůst i nové budovy. Zatím se prý neví, k čemu budou sloužit. Noviny citují vyjádření tiskové mluvčí Prahy 11: „Začátkem září jsme měli veřejné projednání změny lokality s obyvateli a ti to vítají.“
Jaká je realita? Radnice zásobuje tisk dezinformacemi a ohlupuje veřejné mínění. To se může snadno podařit pokud neznáte souvislosti. Projednávání skutečně proběhlo a to hned dvakrát (sobota, středa). Na místě jsme pořizovali videozáznam, takže mohu konstatovat, že tisková mluvčí radnice Prahy 11 jednoduše nemluví pravdu. Ostatně to ani nemá v popisu práce. Změna podoby lokality se ve skutečnosti setkala s rozhodným odmítnutím obyvatel. Nevím, ale já vidím mezi slovy „vítat“ a „odmítnout“ celkem zásadní rozdíl.
Celá akce směřuje, jako vždy, k jedinému cíli: zahuštění výstavby na Jižním Městě. Projektanti se během prezentace celkem důsledně vyhýbali čemukoliv konkrétnímu a zásobovali přítomné naprosto zbytečnými údaji. Valná část prezentace spočívala v rekapitulaci současného stavu. Publikum reagovalo slovy: „Co nám to tady vykládáte. Lokalitu známe. Žijeme tu. Přejděte k věci.“ Dočkalo se pouze obecných řečí. V prezentaci chyběla představa projektanta v podobě vizualizace, nebo hmotové studie řešeného prostoru, což je celkem podstatný atribut obdobných studií.
Z textové části dokumentace se dalo přece jen vyčíst, k čemu prezentace směřuje. Jedná se o vytvoření rámce k dalšímu zahuštění výstavby, tedy přesně tomu, co si místní nepřejí. Celkem výmluvně o tom svědčí strana 19 „Studie revitalizace lokality Háje“. Najdete zde požadavky na řešení veřejné infrastruktury. Odstavec „Výpočet potřeby vody pro navrhovanou výstavbu – nárůst“ pracuje s potřebou vody pro novou bytovou výstavbu (1400 osob), kanceláře (5100 osob) a obchod (280 osob). Najednou se nám na Jižním Městě vynořuje téměř 7000 lidí. Vítejte!
Jak radnice pracuje s názory obyvatel? Naprosto je ignoruje. V létě roku 2011 proběhla mezi obyvateli lokality Háje anketa. Měli v ní odpovědět na to, co jim v lokalitě chybí a co jim naopak vadí. Výsledky byly promítnuty do tabulek a koláčových grafů. Nikdo z oslovených neuvedl, že mu chybí zahuštění prostoru kancelářemi a novými byty.
Veřejné projednání splnilo účel. Radnice se na něj může odkazovat – „vždyť jsme s občany jednali!“ Nějaké názory obyvatel jsou jí ovšem ve skutečnosti naprosto ukradené. Přinejhorším si je upraví k obrazu svému a ústy tiskové mluvčí vyjádří uspokojení nad harmonickou spoluprací mezi osvícenou radnicí a účastníky prezentace. Velmi podobné triky uplatnila radnice například v případě výškové administrativní budovy na Litochlebském náměstí, nebo u záměru výstavby bytových domů v lokalitách Prašná, či Benkova.
Silným povahám mohu nabídnout videozáznamy z projednávání.
Petr Lukeš, zastupitel za Hnutí pro Prahu 11
Související:
• Článek v deníku Metro > zde
• Zpráva z veřejného projednání návrhu Studie revitalizace lokality Háje: sobota 7.9.2013 > zde
• Zpráva z veřejného projednání návrhu Studie revitalizace lokality Háje: středa 11.9.2013 > zde
• Blog Petra Lukeše > zde