Místo sociálních bytů luxus za miliony | PRAHA | 15.11.2013 ; Lidové noviny ; str. 1 ; Pavla Kreuzigerová
• Byty za osm až deset tisíc korun za metr čtvereční a v případě rychlé platby ještě levněji. Takto velkoryse rozprodala radnice pražského Jižního Města bytový fond. Teď ale obecní politici projevují velkorysost jinak: chtějí se plácnout přes kapsu a plánují koupit zbrusu nové byty až za miliardu korun – tedy za osmiapůlnásobek ceny těch prodaných. Pak prý nabídnou mladým rodinám luxusní bydlení za přijatelné nájemné.
Radnice – ovládaná velkou koalicí ODS, ČSSD a stranou Pražané za svá práva – chce od developerské společnosti Sekyra Group koupit neúspěšný projekt a k tomu pořídit a zrenovovat i starou ubytovnu, již se nedaří realitkám už léta prodat. „Nemáme zájem o sociální bydlení, chceme tu mladé, kteří by městskou část jinak opustili,“ vysvětluje nový plán zastupitel Jiří Janeček (zvolen za ODS, nyní bezpartijní). „Noví nájemníci zaplatí za své byty stejně jako nájemníci v ostatních obecních bytech,“ slibuje Janeček. Průměrný nájem se tam pohybuje kolem 80 korun za metr čtvereční.
Developerský projekt Zahrady Opatov chtěla Sekyra Group prostřednictvím své firmy Riverside Apartments začít stavět už loni, ale ustoupila od toho. Nenašla totiž dost zájemců o koupi bytů, jejichž cena překračuje i na Prahu úctyhodných 50 tisíc Kč za metr čtvereční. Teď za tuto částku koupí projekt radnice jedenáctého pražského obvodu. V jedno- až pětipokojových bytech chce ubytovat ty, kdo si vlastní bydlení nemohou dovolit. „V těch největších budou bydlet početnější rodiny,“ plánuje Janeček.
Opozice ale bije na poplach. Nákup bytů chce zastavit, neboť prý zruinuje obecní kasu. „Nesplňuje to kritéria obecní výstavby. Jde o laciný předvolební tah,“ zlobí se Jiří Štyler, zastupitel opozičního Hnutí pro Prahu 11. „Prodat své nájemní byty za nižší než tržní cenu a pak nakupovat nové byty za tržní cenu je exemplární příklad neefektivního způsobu nakládání s bytovým fondem,“ upozorňuje sociolog bydlení Martin Lux. Časem podle něj vznikne tlak, aby i nově pořízené byty byly za zvýhodněných podmínek privatizovány nájemníkům.
Výběru projektu Zahrady Opatov předcházelo výběrové řízení, do kterého se přihlásili jen dva zájemci. Kromě Riverside Apartments to byla ještě firma B. D. S., která je vlastněná firmou Pátá stavební. Ta nabídla cenu vyšší asi o 7500 za metr čtvereční.
U opozice ale tendr vzbuzuje pochybnosti. „Právě Pátá stavební dostala v poslední době od radnice Prahy 11 řadu zakázek a v tomto případě mohla při výběrovém řízení vystupovat i jako takzvané křoví, tedy ve skutečnosti zájem o zakázku nemusela mít,“ myslí si Štyler. Pátá stavební ale skutečněvminulosti vybudovala bytové domy, a to i na Jižním Městě.
Opozice spočítala, že na koupi 422 nových obecních bytů zaplatí každý občan městské části deset tisíc korun. K 522 milionům bez DPH, které radnice zaplatí za Zahrady Opatov, je třeba připočíst ještě 366 milionů bez DPH, které plánuje utratit za Penzion Opatov. Na této částce ale nákupy neskončí. Aby se malometrážní buňky v Penzionu Opatov staly skutečnými byty, budou potřebovat rekonstrukci.
Také sama koupě Penzionu Opatov vzbuzuje pochybnosti. Radnice chce 25patrovou budovu od investičního fondu TTP Invest odkoupit za 366 milionů, což je částka, která vyšla ze znaleckého posudku, který si radní nechali zpracovat.
„Jenže ta samá budova se v roce 2008 vydražila v konkurzu za 180 milionů korun. Žádné významné úpravy, které by ji zhodnotily, neproběhly, a navíc přišla realitní krize, která ceny těchto nemovitostí spíše snížila,“ upozorňuje Štyler. Opozice navíc radnici vyčítá, že se nechová jako řádný hospodář. V roce 2009 totiž prodala pozemek pod touto budovou firmě Elimin, a to za 4,5 milionu korun. Kdyby si pozemek nechala, měla by dnes výhodnější pozici při vyjednávání.
„Dříve či později vznikne tlak, aby i nově pořízené byty byly za zvýhodněných podmínek privatizovány nájemníkům,“ upozorňuje sociolog Lux. „Na rozdíl od jiných způsobů mrhání veřejnými prostředky toto jednání obcí ovšem lidem až tolik nevadí,“ dodává.
Plánované nákupy v Praze 11
• ZAHRADY OPATOV > nový developerský projekt společnosti Rverside Apartments se 182 byty o dispozicích 1+KK až 5+kk Cena 522 milionů korun (+ DPH) průměrná cena za metr čtvereční překračuje 50 tisíc korun
• PENZION OPATOV (Ubytovna SANDRA) > ubytovna s 240 malometrážními jednotkami, vlastníkem je investiční fond TTP Invest Cena 336 milionů korun (+ DPH) + další nedefinovaná částka na rekonstrukci Cena jedné buňky činí před rekonstrukcí 1 610 000 korun
Někdy se zadaří a napíší o nás formou, které není co vytknout. Takový je článek pana Zvěřiny (z Lidových novin, 14.11.2013): stručný, výstižný a především pravdivý. Pojednává o události nedávné, o pořízení hotelového domu Sandra na Opatově radnicí Jižního Města.
Strejdové a developer | Šikovně prostavěná miliarda Prahy 11
Vedení Prahy 11 se skládá ze samých hodných a nezištných pánů, na jedné straně obecní byty výhodně prodávají nájemníkům, na druhé straně zas zachraňují developery před krachem. Za peníze, které městská část utržila z prodeje bytů, nechá postavit „startovací“. Přeloženo do češtiny: převzala, formou soutěže na míru, komerční projekt jednoho developera, který se neprodával, a bez jakékoli změny občanům tvrdí, že jsou to byty startovací, včetně těch 120metrových. Podobně to hodlá udělat s ubytovnou, kterou koupí za dvojnásobek částky, jíž za ni před lety utržila. Vcelku hodlá městská část prostavět téměř miliardu.
A proč to všechno dělají? Přece z dobrého srdce, i těm nejtupějším členům dosluhující koalice je jasné, že v komunálních volbách napřesrok vyhoří, a takováhle příležitost pro „charitu“ už se jim nenaskytne. Co na to ÚOOZ?
České radnice obecně se rády zabývají obchodováním s nemovitostmi, samozřejmě jen s těmi nejlepšími úmysly. Prodávání nepotřebných budov (školky, byty) je střídáno výstavbou potřebných budov (školky, byty). Je to daleko nákladnější než o existující majetek řádně pečovat, ale vypadá to velkolepě.
Martin Zvěřina
Související: