Obytný soubor Na Výhledu
– Obytný soubor Na Výhledu –
I když jsme o kontroverzním záměru informovali v minulém vydání Jihoměstských novin, připomínáme základní fakta. Na 34. zasedání ZMČ Praha 11 23. 6. 2010 byl odsouhlasen prodej pozemku, na kterém se nachází veřejné parkoviště Hrdličkova – Blatenská, pozemku, na kterém vede místní komunikace Kaplanova, a nezastavěného pozemku v sousedství ulic Hrdličkova – Ryšavého, který je nyní zelenou plochou. Pozemky byly prodány firmě SELEQUNE, s. r. o. Pozemek, na kterém je v současnosti zeleň, měl přidělen kód míry využití území D. Developer za necelého půl roku po prodeji požádal o zvýšení kódu míry využití území u tohoto pozemku na kód G, čímž by mohl postavit objemnější stavby a prodejem bytů více vydělat. Magistrát se souhlasem Prahy 11 úpravou územního plánu U 0986/2011 vydanou 7. 7. 2011 navýšení povolil. Paradoxně (či snad záměrně?), Městská část umožnila navýšením kódu využití území, a tím i výrazné zhodnocení pozemku, až po jeho prodeji soukromému investorovi.
Občanské sdružení Ochrana Roztyl, o. s. se ještě v červenci 2011 obrátilo na několik institucí se svými připomínkami proti úpravě územního plánu. Ministerstvo pro místní rozvoj provedlo na základě tohoto podnětu státní dozor změn územního plánu Prahy. Zjistilo, že úprava je nezákonná. Neprošla totiž jednáním zastupitelstva hlavního města, které je podle zákona jediným, kdo může změnu územního plánu schválit. K úpravám územního plánu se také nemohla vyjádřit veřejnost. Dosavadní postup pořizování úprav územního plánu v Praze tak byl v rozporu s platným stavebním zákonem. Ministerstvo pro místní rozvoj ve svém stanovisku doporučilo podat proti nezákonné úpravě územního plánu žalobu a domáhat se jejího zrušení.
Navyšování kódu míry využití území je bohužel běžnou praxí na Jižním Městě. Stejný postup byl použit i v případě sousedního pozemku při ulici Ryšavého, prodanému fy Alborg Development a.s., kde byl koeficient navýšen z C na F. Ke zhodnocení pozemků developerů došlo v případě bytového domu Alitex ve Stříbrského ulici, v případě bytového souboru Výstavní nad Hostivařskou přehradou. Na Litochlebského náměstí došlo k rekordnímu navýšení kódu využití území o 6 stupňů a navíc bylo uplatněno výjimečně přípustné využití území, čímž se územní plán stal v podstatě bezcenným kusem papíru.
Stanovisko Ministerstva pro místní rozvoj by mohlo změnit běžnou praxi v Praze při faktických změnách územního plánu, i když se nazývají pouze úpravami. Obyvatele Roztyl ale také zajímá osud jejich veřejného parkoviště Hrdličkova – Blatenská, jediného veřejného parkoviště v části „hnědého sídliště“. Aby parkoviště mohlo plnit svou funkci bez omezení, je podle občanského sdružení Ochrana Roztyl jedinou cestou jeho zpětný odkup MČ Praha 11, s čímž souhlasí i opoziční zastupitelé.
Rozsáhlé území kolem stanice Roztyly (cca 20 ha) je rovněž předmětem změny územního plánu Velké Roztyly, která má plochy zeleně a rekreace změnit na zastavitelné území. Veškeré námitky, které proti navrhu změny podalo o.s. Zelené Roztyly (jako zástupce veřejnosti) a které podpořilo stovky místních občanů nebyly akceptovány – jedná se přeci o veřejný zájem, když změnu prosazuje Městská část Prahy 11! Nikdo však nebere v potaz, že změnu územního plánu prosadila Rada Městské části, což je pouze úzká zkupina (možná zainteresovaných) osob. Každopádně změna Velké Roztyly byla na zasedání Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva hl.m. Prahy (1.3.2012) doporučena k přerušení. Uvidíme jaký bude její další vývoj.
Zuzana Malá, Ochrana Roztyl, o. s.
Aleš Kulhánek, Zelené Roztyly, o. s.