• Pražští zastupitelé schválili na návrh primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) změnu území u stanice metra Roztyly a u Smíchovského nádraží na prostor pro developerskou výstavbu. S Roztyly nesouhlasily občanské inciativy. Hudeček za to sklidil ostrou kritiku opozice. Původní návrh usnesení pro zastupitelstvo totiž zněl změnu asi 11 tisíc metrů čtverečních u Roztyl neschválit. (…)
Petr Janiš, Právo str. 17, 30.5.2014
• Pražští zastupitelé schválili na návrh primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) změnu území u stanice metra Roztyly a u Smíchovského nádraží na prostor pro developerskou výstavbu. S Roztyly nesouhlasily občanské inciativy. Hudeček za to sklidil ostrou kritiku opozice. Původní návrh usnesení pro zastupitelstvo totiž zněl změnu asi 11 tisíc metrů čtverečních u Roztyl neschválit. Totéž původně chtěla městská rada, její komise pro územní plán, Praha 11, ale i TSK, Ropid či Arnika. Hudeček však s poukazem na poslední jednání výboru pro územní rozvoj navrhl opak čili schválení.
Opozice to označila za Hudečkův veletoč. „Co se proboha přes noc stalo? Přistály někomu na kontě peníze?“ ptal se Ondřej Pecha (ODS). Exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS) uvedl, že jen tak změnit usnesení nelze. „Je to zneužití pravomoci primátora,“ prohlásil Svoboda, ukázalo se však, že kterýkoli zastupitel může navrhnout cokoli. „Ve prospěch lidí, kteří tam bydlí, to určitě není. To znamená, je to ve prospěch developerů?“ ptala se Marta Semelová (KSČM).
Hudeček opáčil, že původně chtěla území změnit ODS, proto má její kritika jediný motiv. „Chápu, že se blíží volby,“ řekl Hudeček. Podle něho se musejí všechny žádosti o změny plánu projednat. „Buď mají být věci schváleny, nebo neschváleny, nemají být někde ve vzduchu,“ dodal primátor, svůj návrh na změnu usnesení odůvodnil jen všeobecnou shodou v sále. Změnu územního plánu kolem Tomíčkovy ulice u metra, o kterou požádala firma Global Development, kritizovala sdružení Ochrana Roztyl a Zelené Roztyly.
„Na části pozemků je autobusové nádraží a stanice metra Roztyly,“ upozornila jejich zástupkyně Zuzana Malá. „Změna území přivede další, naprosto nežádoucí dopravu, ačkoli se zde už překračují všechny limity,“ uvedl Jiří Štyler (zastupitel Hnutí pro Prahu 11). Kritika nepomohla, developer může žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení.
Radost mohla dát najevo i developerská společnost Sekyra Group. Zastupitelé na Hudečkův návrh změnili územní plán v rozsáhlém území u Smíchovského nádraží směrem ke Knížecí. (…)
A přece se staví! Do územního plánu prošel odmítaný věžák
Kateřina Frouzová, Mladá fronta DNES str. 1, 31.5.2014
• Pět měsíců před volbami začali zastupitelé magistrátu měnit územní plán tak, že to výrazně ovlivní život lidí v dotčených lokalitách. V Roztylech povolili věžák a na Vidouli možná vyrostou domky.
Ne, že by se zastupitelstvo hlavního města nehádalo. Zvlášť před volbami je to obvyklé. Ovšem ve čtvrtek byla část poslanců bez nadsázky rozčilená. Padaly výčitky, slova o podezření i o veletočích. To vše kvůli plánovanému věžáku vedle metra Roztyly.
Podstatou hádky byl kotrmelec primátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Politici se nejprve na radě dohodli, že nepodpoří změnu územního plánu, která se týká právě roztylského věžáku. Ve čtvrtek však Hudeček znenadání oznámil: Hlasujme, kdo s materiálem souhlasí. Tím pomohl návrhu projít. Takový postup je ojedinělý – a to i v pražském prostředí. Běžné je, že zastupitelé hlasují o usnesení, jak ho schválila rada. V tomto případě by politici odpovídali na otázku, kdo nesouhlasí.
„Co se proboha stalo? To měl někdo schůzku v hospodě a řekl si, že to bude prima? Pan primátor se svévolně vztyčí a změní názor prakticky přes noc,“ rozhněval se zastupitel za ODS Ondřej Pecha. „Léta tuto změnu projednávají architekti, odborníci, urbanisté, rada. Mnozí k tomu dali negativní stanovisko, ale pak primátor otočí a řekne ano?“ pokračoval a dodal, že pamatuje hodně, ale na nic obdobného si nevzpomíná. Primátor se hájil tím, že výbor pro územní rozvoj se změnou souhlasil.
„Jsem zděšená. Je jedno, co rozhodne rada, tohle město řídí výbor,“ glosovala zastupitelka Aleksandra Udženija (ODS). Její kolega přirovnal Hudečka ke kouzelníku Copperfieldovi a Marta Semelová (KSČM) mu radila, aby už raději zastupitelům nic nepředkládal. Podle Hudečka opozice věci překrucuje. „Stejné souhlasné usnesení při předchozích schůzích zastupitelů navrhovali předsedové tohoto výboru. Z mé strany byla chyba, že jsem to udělal za ně,“ vysvětloval MF DNES Hudeček. Ve výboru změnu „protlačil“ starosta Prahy 11, bývalý člen ODS, Dalibor Mlejnský.
Mezitím, co se jedni hádali, jiní zastupitelé v kuloárech jen lakonicky podotkli: „Stejně to ale schválíme, co?“ A tak se i stalo. Díky hlasům třeba z TOP 09 či ČSSD. „Už teď je místo dopravně zatížené, pak to bude horší,“ přemlouval zastupitele Jiří Štyler z Hnutí pro Prahu 11. A tamní učitelka Zuzana Malá upozornila, že kvůli změně vyroste na parkovišti v sousedství Michelského lesa více než osmipatrová budova. Roztylská rozmíška není jediným sporem kolem pozoruhodných procesů při schvalování změn či podnětů územního plánu. O vydání změny územního plánu na pozemku při ulici Tomíčkova požádala společnost Global Development. Město jí vyhovělo umožní jí místo parkoviště, nedaleko lesa postavit více než osmipatrový polyfunkční objekt.
Související články / odkazy:
• Kdo platil „developerský kolotoč“ primátora Hudečka z TOP09?
• Stavební horečka se Praze vymyká z rukou, bude hůř
• Prohra magistrátu: Razítko schvalující 221 nových bytů bylo nezákonné, potvrdil soud
• Video: Pryč s primátorem Hudečkem