• Žijeme-li ve městě se znečištěným ovzduším, máme vyšší (až o 84%) pravděpodobnost úmrtí na COVID-19 než zbytek populace. Ve své studii to tvrdí Evropská aliance pro veřejné zdraví, která vychází i z dat epidemie SARS (též koronavir) z roku 2003. Vysoké koncentrace prachových částic v ovzduší nejen přenášejí virus na svém povrchu, zvyšují i náchylnost k nemocem (např. cukrovce, vysokému tlaku, chronickým respiračním chorobám), které prohlubují letální projevy viru. (…)
• Žijeme-li ve městě se znečištěným ovzduším, máme vyšší (až o 84%) pravděpodobnost úmrtí na COVID-19 než zbytek populace. Ve své studii to tvrdí Evropská aliance pro veřejné zdraví, která vychází i z dat epidemie SARS (též koronavir) z roku 2003.
Vysoké koncentrace prachových částic v ovzduší nejen přenášejí virus na svém povrchu, zvyšují i náchylnost k nemocem (např. cukrovce, vysokému tlaku, chronickým respiračním chorobám), které prohlubují letální projevy viru. Stejným způsobem se mohou šířit i jiné viry způsobující chřipku, infekce dýchacích cest či spalničky. Třetina všech mozkových mrtvic, rakovin plic a srdečních chorob v rámci EU připadá právě na znečištění. Samotné znečištění prachem způsobuje dle dat SZÚ každoročně až 800 předčasných úmrtí v Praze! Tato tragická čísla varují. Vyzývám proto odpovědné politiky, aby konečně dali přednost ochraně zdraví lidí před tzv. „ekonomickým rozvojem“ v podobě nové výstavby. Zahušťování sídlišť vede ke zvýšené dopravě (se všemi negativními vlivy), zhoršení přirozeného provětrávání území, úbytku zeleně i k nárůstu hustoty obyvatel, které podporují šíření nemocí. Zpráva aliance varuje, že virové pandemie se budou opakovat.
Zatímco činnost radnice ustrnula v koronavirové paralýze, developery nouzový stav nezajímá, jdou si za svým a žádosti o povolování staveb, vč. kácení stromů a keřů pro uvolnění pozemků výstavbě běží dál. Např. kvůli výstavbě kontroverzní „Kliniky a ubytovacího zařízení“ firem Crescon a Alborg-Development při ul. Ryšavého na Roztylech má padnout 51 stromů a 24 skupin souvislých keřových porostů. Lokalita je jedním z posledních míst k rekreaci v části sídliště Horní Roztyly, navíc s prokázaným výskytem zvláště chráněných druhů živočichů. Změny územního plánu u metra Roztyly připravované spol. Passerinvest povedou ke změně téměř 5,5 ha nezastavitelného zeleného území (určeného pro sport a rekreaci) na stavební parcely. Další rozsáhlé kácení je plánováno na Hájích, při ul. Výstavní v souvislosti s projektem Central Group. A nelze zapomenout na kácení a připravovanou výstavbu na Litochlebském náměstí a stavební projekt Nový Opatov podél ul. Chilské developera FINEP. Právě stromy a keře významným způsobem přispívají ke snižování prachových částic v ovzduší a měly být v maximální míře ponechány a dosazovány podél rušných komunikací. Mimochodem připravovaný nový územní plán Prahy (Metropolitní plán) funkční potřebné plochy „izolační zeleně“ podél hlavních komunikací zcela vypouští!
Současná krize v podobě pandemie koronaviru COVID-19 potvrzuje, že zdraví obyvatel a funkčnost městské části ve prospěch jejích obyvatel musí být prvním zájmem nás všech, včetně samosprávy. Doufáme, že veškeré plánované stavební projekty a desítky připravovaných změn územního plánu na území MČ Praha 11, si vezmou poučení z této bezprecedentní situace a budou zamítnuty či výrazně přepracovány do podoby příznivější vůči životnímu prostředí a veřejnému zdraví.
Aleš Kulhánek a Jiří Štyler (HPP 11)
Související:
• Šíření koronaviru může souviset se znečištěným ovzduším, ukazuje výzkum
• Znečištění ovzduší zhoršuje šance nemocných, Češi se ale plánům EU brání