Po odmlce způsobené naším náročným povolebním vyjednáváním s potenciálními koaličními partnery bychom Vás rádi informovali o tom, jak tato jednání probíhala. První jednání HPP 11 s TOP 09 proběhla hned v povolebním týdnu a dohodli jsme se na společných zájmech, principech a postupu při vyjednávání širší koalice s ČSSD a PP, aby byla garantována nezbytná většina v zastupitelstvu.
Po odmlce způsobené naším náročným povolebním vyjednáváním s potenciálními koaličními partnery bychom Vás rádi informovali o tom, jak tato jednání probíhala. První jednání HPP 11 s TOP 09 proběhla hned v povolebním týdnu a dohodli jsme se na společných zájmech, principech a postupu při vyjednávání širší koalice s ČSSD a PP, aby byla garantována nezbytná většina v zastupitelstvu. Současně jsme v rámci 2. kola senátních voleb diskutovali politické názory s lídrem kandidátky ČSSD pro Prahu 11 a kandidátem na senátora L. Kárským. Jeho otevřený dopis, uveřejněný mj. na našem webu, ve kterém se distancoval od praktik minulé radnice, byl pro nás signálem, že se jedná o osobu neprovázanou s místní koalicí ODS – ČSSD. Z těchto důvodů jej HPP 11 také v senátních volbách podpořilo proti kandidátovi ODS. Jednání o možné koalici vedly následující týmy vyjednavačů. Za HPP 11 to byli R. Soukupová, J. Frey a J. Štyler, za TOP 09 S. Urbánek a J. Škoda, za ČSSD vyjednávali L. Kárský, V. Bílek a O. Rybnikář, za PP potom M. Anděl a J. Holub.
Na prvním jednání s ČSSD se ukázalo, že vazba mezi ČSSD a PP je velmi silná: ČSSD podmiňovala vznik koalice začleněním PP, čímž se původně plánovaná trojkoalice změnila na čtyřkoalici (HPP 11 – ČSSD – TOP 09 – PP). Nevýhodou takového uskupení je nutnost nižšího zastoupení každého subjektu v Radě MČ, naopak výhodou by byla pevnost takové koalice daná 25 hlasy bez nutnosti podpory od KSČM. Na společném jednání 24. 10. 2010 byly stanoveny následující politické priority:
• privatizace, výstavba obecních bytů, lékárna s neziskovou marží – priority ČSSD
• zastavení naddimenzovaných developerských aktivit, provedení auditů – priority HPP 11
• vyrovnaný rozpočet – priorita TOP 09, HPP 11
• distanc od chyb minulého vedení Prahy 11 – provedení auditů – priorita HPP 11, TOP 09
• změna v politické kultuře
• transparentní správa veřejných záležitostí
• nutné stanovení urbanistické rozvojové koncepce
• řešení dopravy, zejména v oblasti parkování
Hnutí pro Prahu 11 jednalo samostatně i se zástupci PP, kteří za svou jedinou politickou prioritu označili privatizaci obecních bytů. Při jednání byla objasněna i úzká personální provázanost mezi PP a ČSSD. Ve vrcholném orgánu místní organizace PP jsou totiž zastoupeni členové ČSSD, kteří privatizaci bytů taktéž podporují. Shodou okolností se jedná o osoby zastoupené i ve vedení místní ČSSD.
Programové otázky se nezdály být kritickým bodem možné koalice, proto se další jednání zaměřila zejména na personální obsazení orgánů MČ. Po vyjednávání s PP se ukázalo, že čtyřkoalice bude mít netradiční podobu, kdy PP neusilují o místo v Radě MČ, ale požadují pozici uvolněného předsedy výboru či komise pro privatizaci bytů. V takovém případě by složení Rady mělo půdorys 4-3-2, tedy 4 členové HPP 11, 3 členové ČSSD (jeden z nich by byl starostou) a 2 členové TOP 09. Tento model vylučoval, aby jedna strana přehlasovala v Radě zbylé dvě a z hlediska volebního výsledku byl možným kompromisem. HPP 11 a TOP 09 navrhly pro personální obsazení Rady MČ princip založený na tom, že v Radě nebudou pracovat osoby spjaté s koalicí 2006-2010. ČSSD naopak vyzvalo HPP 11 a TOP 09, aby politické úsilí bylo směřováno do budoucnosti a nezatěžovalo se minulostí.
Poté, co L. Kárský do Senátu zvolen nebyl, HPP 11 se rozhodlo nabídnout mu pozici starosty, která by jinak v možné čtyřkoalici připadla jedničce kandidátky HPP 11. Bohužel zcela záhy se ukázalo, že přes možné programové shody všech tří koaličních partnerů je právě nabídka L. Kárskému na pozici starosty tím klíčovým momentem, který může o vytvoření této širší koalice rozhodnout. Ačkoliv byl L. Kárský jedničkou místní kandidátky ČSSD, jeho spolustraníci jej na post starosty zcela nepochopitelně nepodpořili a naopak nabídku HPP 11 označili pro ČSSD za nepřijatelnou. Průběh těchto jednání dokumentují i pořízené zápisy.
Nad návrhem koaliční smlouvy (HPP 11, ČSSD, TOP09, PP) jsme se 2.11.2010 rozešli s tím, že vedení ČSSD naši nabídku posoudí a porovná s nabídkou, kterou ČSSD obdržela od ODS. Další vývoj nabral velmi rychlý spád, který se podobá zvratu v jednání o pražský magistrát. Dne 5. listopadu vyjednavači za ČSSD telefonicky oznámili, že již byla podepsána smlouva mezi ČSSD a ODS a že další jednání s HPP11 a TOP 09 jsou tedy bezpředmětná.
Klíčovou roli pro vytvoření koalice na Jižním Městě hrála ČSSD, která si mohla koaliční partnery vybírat a stala se tak „bohatou nevěstou“. Naše nabídka měla podle nás pro ČSSD následující výhody:
- ČSSD by získala v Praze jednoho z mála, nebo dokonce jediného starostu
- ČSSD by mohla založit své působení na Praze 11 na novém politickém stylu
- programové priority ČSSD by byly garantovány
- koalice s všech zmíněných subjektů by byla pevnou koalicí z hlediska většinového počtu v zastupitelstvu
- místní ČSSD by se mohla distancovat od podivných akcí minulého volebního období (prodeje obecních pozemků hluboko pod tržními cenami, likvidace zeleně, nevyrovnaný rozpočet, atd.)
I přes uvedené plusy byla tato spolupráce 4 subjektů ze strany ČSSD vyhodnocena jako méně výhodná. Naproti tomu ve stávající koalici ODS – ČSSD – PP nezískala post ČSSD starosty a koalice je podstatně méně stabilní, jelikož oficiálně vládne pouze většinou jednoho hlasu. Vstupem do této koalice se ČSSD na Praze 11 přihlásila ke kontinuitě koalice minulého volebního období, ale dokonce povýšila svoji roli na mocenskou paritu ve společné Radě s ODS, opírající se o stejnou nevstřícnou politickou kulturu jako v uplynulých čtyřech letech. Uvidíme, zda je taková koalice udržitelná po celé čtyřleté období. Započítá-li se však ke křehké většině 21 mandátů i hlas některých zastupitelů KSČM, kteří tuto oficiální tříčlennou koalici již podpořili na ustavujícím zastupitelstvu, zdá se být vše nalinkováno velmi zřetelně.
Z hlediska řádné povolební matematiky musíme ještě zmínit jednu eventuální koalici, která byla teoreticky možná: koalici ODS a HPP 11. Tato koalice by však vyžadovala popření klíčových principů, na nichž se HPP 11 vyprofilovalo, a proto zůstala jen v teoretické rovině.
Za Hnutí pro Prahu 11,
Členové vyjednávacího týmu